Plansze z komiksu o życiu i dokonaniach twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa będzie można zobaczyć na wystawie podczas Światowego Kongresu Esperanto na Słowacji. Komiks wydany został przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.
101. Światowy Kongres Esperanto odbędzie się w tym roku w Nitrze na Słowacji, oficjalnie rozpocznie się w niedzielę i potrwa do końca miesiąca.
Natomiast w piątek po południu zostanie otwarta wystawa "Życie Zamenhofa" przygotowana przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa (CLZ) we współpracy z organizatorami kongresu.
Jak powiedziała PAP Anna Danilewicz z CLZ, komiks "Dr. Esperanto" został wydany z okazji przypadającej dwa lata temu 155. rocznicy urodzin Zamenhofa. Następnie został przetłumaczony na angielski i to angielskie wydanie trafiło do Nitry. Wtedy organizatorzy kongresu - jak dodała - zaproponowali przygotowanie wystawy.
To kilkanaście plansz z wybranymi stronami komiksu. Danilewicz dodała, że zależało im na stworzeniu spójnej opowieści przybliżającej życie Zamenhofa. Wystawa dostępna będzie w słowackiej i angielskiej wersji językowej.
Narratorem komiksowej opowieści jest sam Ludwik Zamenhof, który opowiada o swoim życiu. Historia zaczyna się od jego urodzin w dniu 15 grudnia 1859 roku. Kolejne strony komiksu pokazują życie żydowskiej rodziny Zamenhofów najpierw w Białymstoku, później w Warszawie; prowadzą przez życie Ludwika, naukę i studia medyczne, podróże do Moskwy i Paryża oraz jego osobiste życie - ślub i narodziny dzieci. Można dowiedzieć się także m.in. o niektórych zwyczajach żydowskich.
Historia Zamenhofa to także historia powstania języka esperanto. Czytelnicy przeczytają, że utopijna idea języka, który miał przyczynić się do porozumienia między narodami, zrodziła się w głowie młodego Ludwika podczas spacerów po Białymstoku zamieszkanym przez Żydów, Polaków i Rosjan. Pracę nad językiem Zamenhof kontynuował po przeprowadzce do Warszawy. Tam w 1887 roku opublikował pierwszy podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Książkę wydał pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"). W kolejnych latach - jak czytamy w komiksie - sława esperanto rosła i rozprzestrzeniała się na kolejne kraje. Od 1905 roku zaczęto organizować Światowe Kongresy Esperanto, powstawały też liczne koła i towarzystwa esperantystów.
Ludwik Zamenhof zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto w naszym kraju. W 2009 r. odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które m.in. realizuje projekty ukazujące i propagujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.
Działa tam biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej), której księgozbiór liczy ponad 3 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy.
Esperantyści szacują, że na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest samych esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język. (PAP)
swi/ zan/