Polacy na frontach II wojny światowej

04.12.2018

Wystawa nt. artylerii PSZ na Zachodzie od wtorku w Muzeum Uzbrojenia

Ok. 150 eksponatów oglądać można od wtorku w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli w Poznaniu na wystawie czasowej „Artyleria lekka Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”. Jej twórcom udało się zgromadzić unikatowe i rzadko pokazywane sprzęty.

Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się m.in. niedostępne na co dzień oryginalne egzemplarze uzbrojenia artyleryjskiego tj. 75 mm haubica M1A1, armata 6-funtowa, moździerz 3-calowy oraz szereg detali związanych z tym rodzajem wojsk.

Jak powiedział PAP kierownik muzeum Arkadiusz Maciejewski większość prezentowanych na wystawie eksponatów pochodzi ze zbiorów osób prywatnych, to też przedmioty wypożyczone od grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń.

"Nasze muzeum po raz drugi porusza tematykę Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, po raz pierwszy zaprezentujemy wystawę całkowicie poświęconą artylerii. Gdy jest mowa o PSZ na Zachodzie, każdy od razu kojarzy Monte Cassino, Arnhem czy Falaise zapominając, że to nie tylko czołgi, nie tylko piechota, ale w każdym z tych miejsc była też artyleria" – powiedział Maciejewski.

"Tworząc ekspozycję musieliśmy się ograniczyć do prezentacji artylerii lekkiej. Było to wymuszone zarówno gabarytami naszego muzeum, jak i dostępnością eksponatów" - dodał.

Przedstawiciele muzeum podkreślili, że w dniu otwarcia wystawy, 4 listopada wspominana jest św. Barbara z Nikomedii - patronka artylerzystów i dobrej śmierci.

"Czcili ją przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najbardziej narażeni, a więc także artylerzyści" – powiedziała Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

We wtorek wstęp do Muzeum Uzbrojenia jest bezpłatny. Wystawa dostępna będzie do 28 lutego 2019 roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL