
Prace Jana Matejki, a także m.in.: Maurycego Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego i Witolda Wojtkiewicza, będzie można oglądać od piątku w Łodzi na wystawie "Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności". Ekspozycja prezentowana będzie w Muzeum Pałac Herbsta.
Jak informuje PAP Katarzyna Szklarek z Muzeum Sztuki w Łodzi (Muzeum Pałac Herbsta jest jego oddziałem) wystawa pozwala nie tylko poznać zgromadzoną w placówce kolekcję XIX-wiecznego malarstwa polskiego, ale też jest okazją "do spojrzenia na nią z nowej, odmiennej i zaskakującej dla wielu perspektywy".
Jej organizatorzy zwracają uwagę, że nowoczesne malarstwo pojawiło się w Polsce wraz z awangardą, w drugiej dekadzie XX wieku. Prezentowane prace pokazują, że poszukiwania nowoczesnego stylu zaczęły się w malarstwie polskim znacznie wcześniej. W XIX wieku zaczęto postrzegać je, jako sztukę szybko reagującą na rzeczywistość i zachodzące w niej zmiany.
"Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta prezentuje intrygującą historię malarstwa polskiego w XIX wieku, jego drogę do awangardy, łączenie różnorodnych kierunków i nowe jak na tamte czasy tendencje" - podkreślono.
W pierwszej części wystawy dominują wątki związane z twórczością Jana Matejki, postaci szczególnie ważnej dla środowiska artystycznego, którego obrazy historyczne były niezwykle cenione i ugruntowały narodową tożsamość Polaków.
Wśród prezentowanych dzieł znajdą się m.in.: "Otrucie królowej Bony" (1859), "Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie" (1859), "Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III" (1867). Będzie można też obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów oraz studia kostiumowe oraz pokazywane po raz pierwszy w Łodzi zbiory malarza, elementy strojów, biżuteria czy wyroby rzemiosła artystycznego.
Druga część ekspozycji obejmuje prace takich artystów, jak: Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz.
"To świetna okazja, by przekonać się, jak różnorodni byli to twórcy, a także prześledzić ich próby znalezienia nowych środków wyrazu" - podkreślają organizatorzy wystawy.
Jej otwarciu będzie towarzyszyć koncert "The Time Quartet" - kwartetu smyczkowego wykonującego utwory muzyki klasycznej ze wszystkich epok. Zespół wystąpi w składzie: I skrzypce – Maksymilian Grzesiak, II skrzypce – Katarzyna Boniecka, altówka – Agnieszka Dobrzyńska i wiolonczela – Małgorzata Duź i wykona kwartet smyczkowy Aleksandra Borodina "II Kwartet A-dur" z 1881 roku.
Ekspozycja czynna będzie od 10 czerwca do 15 października 2017 roku. (PAP)
jaw/ par/