Do końca lutego można oglądać w Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim wystawę "Polska - tradycje parlamentaryzmu do 1791 roku". To właśnie w Piotrkowie Trybunalskim w 1493 r., doszło do ukonstytuowania się dwuizbowego parlamentu polskiego.
Dyrektor muzeum Marta Walak zwraca uwagę, że ważną rolę w rozwoju demokracji i parlamentaryzmu w naszym kraju odegrał także Piotrków Trybunalski. Przypomina, że to właśnie w tym mieście 28 stycznia 1493 r. na zjeździe generalnym zwołanym przez króla Jana Olbrachta, doszło do ukonstytuowania się dwuizbowego parlamentu polskiego. W tym roku mija 525 lat od tego wydarzenia.
Ekspozycja jest trójjęzyczna – w języku polskim, angielskim i francuskim. Na planszach znaleźć można m.in. kalendarium dat związanych z historią polskiego systemu ustawodawczego. Są też informacje poświęcone Kazimierzowi Wielkiemu i Władysławowi Jagielle oraz wydanym przez nich pierwszym przywilejom szlacheckim. Przypomniano też pierwszą wolną elekcję i wybranego podczas niej króla Henryka Walezego. Wystawę zamyka fragment przybliżający uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji – Konstytucji 3 Maja.
Jak powiedział PAP Paweł Kendra z muzeum, prezentowana w Piotrkowie Trybunalskim ekspozycja wzbogacona została licznymi muzealiami i archiwaliami ze zbiorów piotrkowskiego muzeum. Zobaczyć można m.in. pieczęci królewskie, starodruki z uchwałami sejmowymi, klisze cynkograficzne z przedstawieniem pieczęci królewskich, faksymile druków sejmowych oraz reprint rękopisu i pierwszego wydania drukowanego Konstytucji 3 Maja.
Ekspozycji towarzyszy okolicznościowe wydawnictwo opracowane przez Instytut Badań nad Parlamentaryzmem.
Kendra przypomniał, że wystawa powstała kilka lat temu z inicjatywy ówczesnej eurodeputowanej Ewy Tomaszewskiej. Ekspozycja prezentowana będzie do końca lutego. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/aszw/