73 czarno-białe fotografie autorstwa amerykańskiego fotografa Chucka Fishmana będzie można zobaczyć na wystawie pt. „RE-GENERATION”. Ekspozycja przedstawiająca życie Żydów w powojennej Polsce dostępna będzie w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie do 28 października.
Najstarsze ze zdjęć zostały wykonane w 1975 r., a najnowsze – w 2018 r., podczas obchodów 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Ich autorem jest niezależny amerykański fotograf Chuck Fishman, znany m.in. z portretów muzyków jazzowych. Artysta czterokrotnie otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie fotograficznym World Press Photo. Jego prace umieszczano na okładkach takich magazynów jak: Life, Newsweek, Time, Fortune.
Rezultatem pierwszej podróży Chucka Fishmana do Polski była wydana w 1978 roku w USA książka pt. "Polish Jews: the Final Chapter". Książka miała być zapisem końcowych akapitów wielowiekowej historii społeczności żydowskich w Polsce. Według jej autora na opublikowanych fotografiach członkowie niewielkich, "znikających" gmin żydowskich w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi i Przemyślu "walczą" o przetrwanie.
Artysta śledzi zmiany, jakie zaszły w sposobie funkcjonowania społeczności żydowskiej w Polsce na przestrzeni ostatnich dekad. Upadek komunizmu - jak pisze Fishman w przedmowie do książki - staje się szansą na "przywróceniem tożsamości" dla wielu młodych Polaków, którzy odkrywają swoje korzenie. Fotografie, wykonane już po roku 2000, ilustrują bezprecedensowe odradzanie się kultury żydowskiej w Polsce. Współczesne prace przedstawiają młode i roześmiane osoby, członków nowo powstałych gmin i organizacji, pełnych entuzjazmu i zaangażowania w odnowę żydowskiego życia.
Zdaniem organizatorów wystawy twórczość Fishmana wpisuje się w etos fotografa inicjującego dokumentowanie historii i życia Żydów w powojennej Polsce w "sposób zindywidualizowany i wysoce artystyczny". Ekspozycja stanowi kontynuację dotychczasowych wystaw organizowanych przez ŻIH. Wcześniej prezentowane były tam m.in. portrety autorstwa Julii Pirotte, jak również prace Menachema Kipnisa.
Wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie dostępna jest od 7 sierpnia do 28 października 2018 r.(PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ itm/