Europa i świat po 1989 roku

26.01.2017

Wystawa prac izraelskiego artysty Nahuma Teveta - od piątku

 "Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975" "Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975"

Prace jednego z najważniejszych izraelskich twórców Nahuma Teveta będzie można oglądać na wystawie "Nahum Tevet: Prace na szkle, 1972–1975" czynnej w łódzkim Muzeum Sztuki od piątku. Po raz pierwszy w Europie artysta pokaże razem wszystkie dzieła ze szkła.

Nahum Tevet jest jednym z najważniejszych izraelskich twórców i jednym z kluczowych przedstawicieli izraelskiego minimal artu. Jego prace można znaleźć w kolekcjach liczących się muzeów, w tym m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Portland Art Museum, MUMOK w Wiedniu, Kaiser Wilhelm Museum w Krefeld (Niemcy), czy Tel Aviv Museum of Art.

Organizatorzy wystawy zwracają uwagę, że prezentuje ona wczesny, ale ważny cykl w twórczości artysty. "Prace na szkle Teveta doskonale wtapiają się w eksperymenty prowadzone w skali międzynarodowej przez większość postępowych artystów lat 60. i 70. ub. wieku. Są radykalnie modernistyczne pod każdym względem: bezkompromisowe, eksperymentalne, poświęcone konwencji, w jakiej zostały stworzone" - wyjaśniają na stronie muzeum.

Prace składają się ze szkła, kawałków papieru, tektury i taśmy przyczepionej na wierzchu szklanej tafli lub pod nią. Wiszą na drucie lub szpagacie. Powstały z rysunków, które Tevet wykonał, jako szkice do przypominających meble, obiektów, nazywanych przez niego rzeźbami. Z czasem rysunki i ich szklane oprawy same w sobie stały się dziełami.

Organizatorzy podkreślają, że po raz pierwszy w Europie artysta pokazuje razem wszystkie dzieła ze szkła. Kurator i pomysłodawca wystawy, Thierry de Duve, pokazał ją wcześniej w galerii Bertha and Karl Leubsdorf Gallery w Hunter College w Nowym Jorku, jesienią 2016 r. Pochodzący z Belgii de Duve jest historykiem, krytykiem i teoretykiem sztuki nowoczesnej i współczesnej.

Ekspozycja, która prezentowana ma być do 23 kwietnia 2017 r., powstała we współpracy z Hunter College Art Gallery w Nowym Jorku. Wystawie towarzyszyć ma ilustrowana publikacja, która jest kompletnym katalogiem prac na szkle. (PAP)

jaw/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL