Kultura i sztuka po 1989 roku

02.06.2017

Wystawa prac ks. Urbanowicza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Ponad sto prac - obrazów, rzeźb, fotografii autorstwa urodzonego na Suwalszczyźnie, a tworzącego w Paryżu pallotyna ks. Witolda Urbanowicza można oglądać na wystawie otwartej w piątek wieczorem w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, ks. Urbanowicz jest artystą samoukiem o wszechstronnych zainteresowaniach - od projektowania witraży, pisania dramatów, współpracy przy realizacji filmów dokumentalnych m.in. o paryskiej "Kulturze", opracowanie plastyczne wydania m.in. "Księgi Hioba" i "Apokalipsę" w tłumaczeniu z hebrajskiego Czesława Miłosza, po malarstwo i rzeźbę.

Na wystawie można oglądać obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, a także fotografie Urbanowicza. To prace, które powstawały od końca lat 80., a najnowsze pochodzą sprzed roku.

Największym obszarem artystycznej ekspresji Urbanowicza - jak mówił Brzozowski - pozostało malarstwo. "Sceny religijne, pejzaże oraz erotyki to najważniejsze tematy w jego twórczości" - powiedział dyrektor.

Dodał, że prace o treści religijnej są "pełne głębokiego duchowego uniesienia", krajobrazy to przede wszystkim widoki z rodzinnych stron, a w erotykach artysta porusza problem ludzkiej cielesności i seksualności.

Jedna z sal poświęcona jest pallotyńskiemu Centrum Dialogu w Paryżu - jak podkreślił Brzozowski - bardzo ważnemu centrum dla kultury polskiej, a którego Urbanowicz był uczestnikiem i kronikarzem jego działalności. Prezentowane są m.in. książki z serii "Znaki czasu" wydawane przez centrum z opracowaniami graficznymi Urbanowicza, które - jak mówią muzealnicy - były ważne dla kultury polskiej i myśli chrześcijańskiej. To m.in. "Księga Hioba" i "Apokalipsa".

Urbanowicz na konferencji prasowej przed otwarciem wystawy mówił, że jego malarstwo "to jeden wielki przypadek", bo - jak dodał - chciał rozwijać się w kinematografii. Jednak po przyjeździe do Paryża związał się z wydawnictwem działającym w Centrum Dialogu. Jak mówił, centrum wysyłało książki do Polski, które w kraju nie mogły być wydawane. "Gdy skończyłem z wydawnictwem, zająłem się tym, czym najłatwiej było się zająć - złapać kawałek papieru i zacząć malować" - powiedział Urbanowicz.

Wystawie towarzyszy katalog prezentujący prace artysty oraz wypowiedzi jego bliskich i przyjaciół, m.in. Pawła Huelle i Jana Sochonia.

Ekspozycja będzie otwarta do końca września. Następnie prace ks. Urbanowicza będą też prezentowane m.in. w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach czy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu nad Wisłą.

Ks. Witold Urbanowicz urodził się w 1945 roku w Zarzeczu Jeleniewskim na Suwalszczyźnie. Jego droga życiowa prowadziła etapami teologicznego wykształcenia poprzez Wadowice i Ołtarzew koło Warszawy do Paryża, w którym mieszka od 1972 roku. (PAP)

swi/ bur/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL