Eksperymentalne filmy fabularne i wideo poświęcone idei wspólnoty znajdą się na wystawie "Rozdzielona wspólnota", którą od piątku prezentować będzie Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi. Projekcje będą odbywać się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przypominającej labirynt.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Katarzyna Szklarek, "Rozdzielona wspólnota" to nowa, przygotowana specjalnie dla Muzeum Sztuki w Łodzi, odsłona ekspozycji oryginalnie zaprojektowanej dla galerii Raven Row w Londynie. Złożą się na nią stworzone na potrzeby kina, telewizji i galerii eksperymentalne filmy fabularne oraz wideo poświęcone idei wspólnoty i zmieniającej się naturze relacji społecznych.
Prezentowane filmy powstały w latach 1968–1984 i nawiązują do ówczesnych debat estetycznych albo stanowią refleksję nad ruchami społecznymi i politycznymi. Twórcy ekspozycji wybrali obrazy, które koncentrują się na problematyce jednostki funkcjonującej w ramach określonej wspólnoty, przy czym nacisk kładzie się bardziej na ontologiczny niż społeczny wymiar tej relacji – na sposób istnienia jednostki wobec pewnej zbiorowości.
Według kuratora wystawy Dana Kidnera, jest ona wynikiem ponad czterech lat pracy badawczej nad filmową spuścizną awangardy i prezentuje prace, które w wielu przypadkach pozostają poza kanonem filmu eksperymentalnego.
Wśród kilkudziesięciu autorów filmów i prac wideo znaleźli się m.in. polscy reżyserzy: Walerian Borowczyk, Krzysztof Zanussi, Andrzej Żuławski. Jak podkreślił kurator, część pokazywanych filmów jest bardzo rzadko udostępniana publiczności; niektóre zostaną po raz pierwszy pokazane w przestrzeni galerii. Specjalnie na potrzeby ekspozycji w łódzkim Muzeum epicki projekt Leslie Thornton "Peggy and Fred in Hell: Folding" (1984-2016) został zmontowany na nowo i zaprezentowany w odmiennej aranżacji.
Maria Franecka, która ze strony łódzkiego Muzeum objęła ekspozycję opieką kuratorską, wyjaśniła, że projekcje będą odbywać się w specjalnie zaprojektowanej aranżacji, która przywodzi na myśl rodzaj labiryntu. "To wielka przyjemność odkrywać kolejne filmy, niemal gubiąc się na wystawie" - dodała.
W przestrzeni ms2 zaaranżowano dźwiękochłonne pomieszczenia; w każdej z sześciu sal pokazywany będzie jeden wyświetlany kilkakrotnie w ciągu dnia obraz, zaś w usytuowanej w centrum galerii większej "sali kinowej" prezentowany będzie zestaw filmów - inny każdego tygodnia. W ramach wystawy przygotowano ponad 60 godzin projekcji.
Zdaniem rzeczniczki Muzeum, "Rozdzielona wspólnota" to kolejny projekt tej placówki, który wpisuje się w tradycję eksperymentu w przestrzeni wystawienniczej, eksploracji nowych obszarów prezentowania sztuki współczesnej oraz badania granic muzeum.
Autorzy ekspozycji chcą postawić widza w nowym położeniu – skonfrontować ich z nowatorskim "kinowym" sposobem oglądania prac w tradycyjnej przestrzeni wystawienniczej.
Wystawę w ms2 będzie można oglądać do 28 sierpnia. (PAP)
agm/ agz/