Epoka nowożytna

13.12.2019

Wystawa starodruków z oficyny supraskiej w Muzeum Podlaskim

Ponad 40 starodruków z XVIII wieku pochodzących z drukarni ojców bazylianów w Supraślu można od piątku wieczorem oglądać w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Prezentowane jest m.in. pierwsze wydanie „Pieśni nabożnych” Franciszka Karpińskiego z 1792 roku.

Wystawa "+Księgi pożyteczne…+ Druki Oficyny Supraskiej" będzie prezentowana w białostockim ratuszu do połowy lutego 2020 roku. Składają się na nią starodruki z tej działającej w latach 1695-1803 oficyny, obecnie znajdujące się w zbiorach: Biblioteki Muzeum Podlaskiego, Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego i Biblioteki Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

Jak powiedziała PAP Beata Wilczewska, kierownik Biblioteki Muzeum Podlaskiego, drukarnia ojców bazylianów w Supraślu k. Białegostoku odgrywała w polskiej kulturze XVIII wieku bardzo ważną rolę, a bazylianie mieli znaczący wkład w upowszechnianie literatury oświeceniowej. "W typografii supraskiej drukowano podręczniki, słowniki, poradniki edukacyjne, książki historyczne i geograficzne a także wydawnictwa o tematyce rolniczej i ogrodniczej. To spory fragment naszego dziedzictwa" - dodała Wilczewska.

Kierowniczka mówiła też, że supraskie starodruki to jedne z najcenniejszych zabytków znajdujących się w muzeum, mówiące o historii i kulturze regionu. Dodała, że wystawa to możliwość poznania historii drukarni, ale też okazja do zobaczenia oryginałów starodruków, obejrzenia ich okładek, papieru i druku.

Na wystawie prezentowane są 42 starodruki. Będzie można obejrzeć m.in. najstarszy druk supraski - jak mówiła Wilczewska - pochodzący w 1695 roku. To "Służebnik", księga liturgiczna. Wilczewska powiedziała, że księga została wydrukowana w 1692 roku w Wilnie, ale dodruk ponad dwudziestu kart odbył się właśnie w Supraślu. "To jest pierwsza księga, która wyszła w Supraślu" - dodała.

Prezentowane jest też pierwsze wydanie "Pieśni nabożnych" Franciszka Karpińskiego z 1792 roku. Książka znajduje się w zbiorach Książnicy Podlaskiej, która starodruk kupiła na aukcji na początku tego roku. Jak podkreślała wcześniej dyrektorka Książnicy Jolanta Gadek, to ważny nabytek, bo Karpiński związany był z Białymstokiem, a zawarte w dziele pieśni "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy", a także kolędę "Bóg się rodzi", poeta napisał w Białymstoku.

Bazyliańska oficyna w Supraślu działała w latach 1695-1803 roku, drukowała w języku polskim, łacińskim i starocerkiewnosłowiańskim. Dorobek wydawniczy oficyny supraskiej - jak informuje Muzeum Podlaskie - uznano za istotny historycznie i kulturowo. Tematyka wydawnictw była bardzo zróżnicowana. Wydawano prace o tematyce religijnej i liturgicznej, teksty maryjne, zbiory modlitw, życiorysy świętych, zbiory pieśni, kolęd i pastorałek. Wyszły też powieści, poezja świecka, a nawet libretta modnych wówczas w Europie oper.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL