Polska po 1989 roku

05.04.2018 aktualizacja 08.04.2018

Wystawa "Pamięć. Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej" w Warszawie

Wystawa "Pamięć. Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej" ma pobudzić uczucia, wrażliwość ludzką; pobudzić do refleksji i zadumy - powiedziała PAP kuratorka ekspozycji Joanna Błońska. Prace malarzy i grafików oglądać będzie można od czwartku w Galerii Brama Bielańska.

"Główny cel wystawy to oddanie hołdu wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej; prezydentowi i jego żonie Marii Kaczyńskiej na czele. Jest także zjednoczeniem się w bólu i cierpieniem z rodzinami, które - jestem przekonana - nadal cierpią" - powiedziała PAP kuratorka wystawy "Pamięć. Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej", Joanna Błońska.

Jak podkreśliła, zorganizowanie ekspozycji miało pomóc w podjęciu rozmowy na temat katastrofy smoleńskiej, "może nie wprost, może poprzez obrazy, poprzez indywidualne, subiektywne odczucia w dziełach jakie na ten temat możemy stworzyć". "Jest to wystawa metaforyczna, nie jest dosłowna; nie o to nam chodziło. Chodziło o to, żeby pobudzić uczucia i wrażliwość ludzką, pobudzić do refleksji, myślenia, zadumy na temat wystawy" - zaznaczyła Błońska. "Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest taka symboliczna i metaforyczna" - dodała Błońska.

Na niedosłowny wymiar prac 19 twórców z różnych części Polski, zwróciła uwagę także kuratorka Galerii Brama Bielańska Natalia Roszkowska. "Prace nie są dosłowne, są bardzo symboliczne zarówno w treści, jak i samym sposobie ich przedstawiania. Do tego są dość nietypowe dla tej tematyki" - oceniła w rozmowie z PAP. "Uważam, że poziom artystyczny jest naprawdę wysoki, zważywszy na dość trudną tematykę; urzekły mnie te obrazy - dodała.

Również jej zdaniem wystawa przyczyni się do przypominania o wydarzeniach z 2010 r. "Jest to bardzo ładny sposób na podtrzymywanie tej pamięci; subtelny. Obrazy są niedosłowne, zahaczają tylko o ten temat, wprowadzają nas w nastrój. Myślę, że to jest dobry sposób, żeby wspominać tę tragedię" - powiedziała Roszkowska.

Technika prac, które oglądać będzie można na wystawie - jak zaznaczyła Błońska - "była dowolna". "Każdy artysta - tak jak uważał - stosował własną, indywidualną technikę; są tu pastele, obrazy olejne, grafiki, litografie, rzeźba; w jakiej formie artysta chciał, w takiej się wypowiadał na tak ważny temat" - podkreśliła Błońska.

Wystawa, po raz pierwszy zorganizowana w 2015 r. w Galerii "Dom" Sokołowskiego Ośrodka Kultury, była zarazem pierwszą ekspozycją w Polsce poświęconą katastrofie w Smoleńsku. Następnie pokazywano ją m.in. w Sejmie RP, w warszawskiej Galerii Kordegarda, a także w Parlamencie Europejskim w Brukseli. "Takie było założenie wystawy, że nie będzie jedną historią, ale będzie jeździła po Polsce i jeżeli ktoś zechce ją u siebie pokazać - będzie ten temat upamiętniała. Po wystawie w +Kordegardzie+ naprawdę dzieją się rzeczy niezwykłe; my o to nie zabiegamy" - podkreśliła Błońska.

Czwartkowy wernisaż wystawy poprzedzi pokaz o jej historii, który odbędzie się w sali kinowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Organizatorami ekspozycji, którą oglądać będzie można do 13 maja, są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja im. Władysława Orkana. Patronatem honorowym objęli ją: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz biskup senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

edytor: Paweł Tomczyk

nak/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL