Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze otworzy 14 lutego br. wystawę pt. „Klem – creme de la creme”. Na ekspozycji, przygotowanej w 40. rocznicę śmierci znanego w mieście artysty i działacza kultury Klema Felchnerowskiego, zostaną zaprezentowane jego najciekawsze prace z kolekcji placówki.
Muzeum Ziemi Lubuskiej posiada największą kolekcję prac artysty. To zbiór z lat 1936-1980, liczący ponad 1 700 obrazów, grafik i rysunków. Większość z nich podarowali muzeum synowie artysty – Armand i Tytus - poinformowała w środę rzeczniczka Muzeum Alicja Błażyńska.
Na przygotowywanej wystawie zostaną zaprezentowane dwa nurty twórczości Felchnerowskiego.
"Z jednej strony będą to obrazy wyrastające z fali zjawisk określanych mianem malarstwa materii. Kierunek ten został rozwinięty i przetworzony przez Klema we własną koncepcję określoną mianem +kopoizmu+. Reprezentować ją będzie seria +Układów+ powstałych w latach 1974-1976. Druga część wystawy odnosić się będzie z kolei do pasji Felchnerowskiego jako konserwatora zabytków i jednocześnie artysty nieobojętnego na piękno obiektów architektonicznych naszego regionu" - powiedziała PAP Błażyńska.
Dodała, że w tej części wystawy zostaną pokazane znakomite prace dokumentujące m.in.: pałac w Broniszowie oraz w Iłowie Żagańskiej, klasztor w Gościkowie, a także różne panoramy Zielonej Góry.
Opisana wystawa w Galerii Nowy Wiek będzie czynna od 14 lutego do 8 marca br.
Klem Felchnerowski urodził się 4 listopada 1928 r. w Toruniu, a zmarł 27 stycznia 1980 r. w Zielonej Górze. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu w latach 1948-1952. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni prof. St. Borysowskiego, uzyskał również magisterium w zakresie konserwatorstwa i zabytkoznawstwa.
Do Zielonej Góry artysta przybył rok po zakończeniu studiów i z czasem stał się legendarną postacią lokalnego środowiska artystycznego, bohaterem wielu anegdot i opowieści.
„Klem był nie tylko artystą – w równej mierze był także społecznikiem, wrażliwym na dobro zabytków urzędnikiem, propagatorem i animatorem kultury” – powiedziała Błażyńska.
Felchnerowski tworzył i aktywnie brał udział w życiu kulturalnym miasta. Pełnił funkcję pierwszego wojewódzkiego konserwatora zabytków, prezesa zielonogórskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Był założycielem i redaktorem graficznym czasopisma „Nadodrza” i dyrektorem Muzeum Okręgowego w latach 1960-1965.
W 1998 roku odsłonięto tablicę pamiątkową przy al. Niepodległości 15 poświęconą artyście, a rondo przy dworcu PKS w Zielonej Górze od 2003 r. nosi nazwę Rondo Klema Felchnerowskiego. W 2015 r. inicjatywą mającą na celu przywrócenie tej niezwykłej postaci do krajobrazu miasta, było odsłonięcie pomnika twórcy przed siedzibą Muzeum Ziemi Lubuskiej.
„Stolik Klema to nietypowa rzeźba, oddająca upodobania artysty. Dziś miejsce to powoli obrasta legendą. Latem w pobliżu pomnika odbywają się koncerty pod hasłem +Jazz u Klema+, tu fotografują się przyjezdni i mieszkańcy, tu kilkukrotnie obchodzono też Święto Narodowe Trzeciego Maja” – powiedziała Błażyńska. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/