Kultura i sztuka po 1989 roku

21.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Wystawa "Wśród twarzy" w Państwowej Galerii Sztuki

Wystawa "Wśród twarzy" Wystawa "Wśród twarzy"

Ponad 40 prac prezentowanych będzie podczas zbiorowej wystawy "Wśród twarzy", której wernisaż odbędzie się we wtorek w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Pokazane zostaną m.in. obrazy olejne, kolaże, rysunki i prace wideo.

Ekspozycję przygotowano m.in. z okazji 15. rocznicy powstania nagrody Artystyczna Podróż Hestii. Kurator wystawy Bogusław Deptuła zaprosił do udziału w wystawie 15 laureatów i finalistów tej polskiej nagrody dla młodych artystów.

"Na wystawie będą prace studentów nagrodzone w poszczególnych latach w konkursie w minionych 15 latach trwania konkursu i są prace namalowane przez tych samych autorów już w późniejszych latach" - tłumaczył w rozmowie z PAP. Zwrócił uwagę, że "są to prace, które powstały w ciągu kilkunastu lat i też można zastanowić się, czy wybory jury były słuszne czy nie, czy wybrani artyści, laureaci zrobili karierę czy nie".

Swoje prace przedstawią: Natalia Bażowska, Karolina Bielawska, Matej Frank, Zuzanna Golińska, Ewa Juszkiewicz, Joanna Kozera, Magda Łazarczyk, Weronika Ławniczak, Krzysztof Maniak, Krzysztof Nowicki, Cyryl Polaczek, Magdalena Sawicka, Xawery Wolski, Anna Wypych, Marin Zawicki.

Wybór tematu i tym samym tytułu "Wśród twarzy" został podyktowany tematyką dzieł, tworzonych przez związanych z konkursem artystów. "W przewadze inspirujące dla nich okazały się fizjonomie ludzkie lub ich własne. Fakt ten nie może budzić zdziwienia, bo twarz kogoś bliskiego czy własna artysty, jest najbardziej dostępnym tematem dla twórczości" - tłumaczył kurator wystawy.

Podkreślił, że twarz jest "uniwersalnym przekazem w sztuce". Jak wyjaśnił, prace reprezentują dużą różnorodność form i gatunków stylistycznych - są zarówno tradycyjne obrazy olejne, jak i kolaże, rysunki i prace wideo.

Krótki termin ekspozycji, bo tylko od 21 czerwca do 3 lipca, wynika z dostępności PGS w Sopocie. "Bardzo mi zależało, żeby obrazy zostały zaprezentowane w tej najważniejszej sopockiej galerii chociaż przez kilka dni" - wyjaśnił kurator.

Artystyczna Podróż Hestii to konkurs powołany do życia w 2002 roku. Organizatorem jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, której fundatorem jest sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Grupa ERGO Hestia. Każdego roku dziesięcioosobowe jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy wyłania najzdolniejszego studenta ASP, który w nagrodę wyjeżdża na miesięczne stypendium do Nowego Jorku.

Przez sześć lat wyłącznym partnerem w projekcie była Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. W roku 2008 do współpracy dołączyła Hiszpania – firma ubezpieczeniowa DKV Seguros zainaugurowała bliźniaczy konkurs, Grand Tour DKV, na Uniwersytecie w Walencji. Zaowocowało to poszerzeniem puli nagród o stypendia w Polsce i Walencji oraz wspólnymi wystawami w obu krajach.

Od 2009 roku w konkursie uczestniczą studenci wszystkich Akademii Sztuk Pięknych w kraju. Od 2014 roku w konkursie mogą wziąć udział studenci III, IV i V roku wszystkich kierunków artystycznych uczelni w Polsce.(PAP)

bls/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL