„Z każdym rokiem cenniejsi. 50 lat Muzeum Ziemi Wschowskiej 1968-2018” to tytuł wystawy z okazji obchodzonego jubileuszu tej placówki. Wernisaż ekspozycji prezentującej genezę powstania placówki i przybliżającej jej działalność na przestrzeni lat odbędzie się 12 września br.
Jak zapowiedział kustosz z Muzeum Ziemi Wschowskiej Dariusz Czwojdrak, ekspozycja zostanie podzielona na trzy bloki tematyczne: najwcześniejsza historia Muzeum, najciekawsze wystawy na przestrzeni ostatnich 50 lat oraz zbiory malarskie i eksponaty na co dzień ukryte w magazynach.
„Pierwszy blok przedstawi organizację i osoby, które przyczyniły się do powstania Muzeum Ziemi Wschowskiej na czele z Onufrym Kubickim. Wzbogacony zostanie o oryginalne przedmioty z tamtych lat, takie jak afisze z Izby Pamiątek czy wystaw Koła Plastyków Amatorów” – wyjaśnił Czwojdrak.
Dodał, że podróż w przeszłość będzie możliwa dzięki kioskom multimedialnym prezentującym archiwalne materiały fotograficzne. Zwiedzający zapoznają się z kolejnymi dekadami życia Muzeum.
Na wystawie pokazane zostaną kolekcje dawnych plakatów i broszur, dzięki którym możliwe będzie prześledzenie zmian w sposobach eksponowania oraz promocji zbiorów. Światło dzienne ujrzą również zabytki związane z historią Wschowy, np. przedwojenne drogowskazy czy XIX-wieczne hełmy wschowskiej policji, oraz zbiory malarskie, po przeprowadzonych zabiegach konserwatorskich.
Muzeum Ziemi Wschowskiej utworzono 1 kwietnia 1968 r. Przekształcono wtedy istniejącą od 1964 r. Izbę Pamiątek Historycznych w muzeum regionalne. Na siedzibę nowo powołanego muzeum przeznaczono jedną z zabytkowych kamieniczek przy ówczesnym pl. Jedności Robotniczej (obecnie pl. Zamkowy).
Uroczyste otwarcie Muzeum miało miejsce 22 lipca 1970 r. W udostępnionych wówczas zwiedzającym pomieszczeniach zaprezentowano przedmioty zgromadzone w czterech działach: rzemiosła artystycznego, artystyczno-historycznym, archeologicznym i archiwalnym. Pierwsza wystawa przygotowana przez wschowskie muzeum we wrześniu 1968 r. poświęcona był 50. rocznicy powstania wielkopolskiego.
Na przełomie lat 70. i 80. minionego wieku Muzeum Ziemi Wschowskiej objęło opieką Staromiejski Cmentarz Ewangelicki i znajdujący się przy nim dawny cmentarz katolicki. Z czasem utworzono z nich Lapidarium Rzeźby Nagrobnej.
W 2014 r., w związku z oficjalnym otwarciem nowej siedziby w budynku dawnej rezydencji jezuickiej przy pl. Farnym 3, przygotowano stałą wystawę poświęconą dziejom miasta. W kamieniczkach przy pl. Zamkowym 2 rozbudowano wystawę poświęconą protestanckiej przeszłości ziemi wschowskiej.
W minionych latach dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiono także ponad 300 prac Eugeniusza Geta Stankiewicza. Obecnie Muzeum Ziemi Wschowskiej uczestniczy w wielu projektach i współpracuje z różnymi środowiskami, realizując ideę muzeum otwartego. Pełni też rolę regionalnego koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie lubuskim.
Wystawa poświęcona historii i działalności tej samorządowej instytucji kultury będzie dostępna do 21 października 2018 r. w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy placu Zamkowym 2. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
edytor: Paweł Tomczyk
mmd/ pat/