Ponad 80 zdjęć i widokówek autorstwa Maksa Glauera, znanego opolskiego fotografa z końca XIX i początku XX wieku można oglądać od wtorku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wystawa ma związek z 80. rocznicą śmierci Glauera. Potrwa do końca września.
Wystawa nosi tytuł „Max Glauer mistrz czarnej kliszy", a pokazywane na niej zdjęcia i widokówki pochodzą ze zbiorów opolskiego kolekcjonera i wydawcy Bogusława Szybkowskiego. Jej wernisaż odbył się we wtorek.
Szybkowski, który od dawna interesuje się fotografią - polską i światową oraz historią fotografii - ma w sumie ok. 100 zdjęć i widokówek ze zdjęciami Glauera, a skatalogował ich łącznie ok. dwustu. Jak powiedział PAP, jego kolekcja powstawała ok. 15 lat.
„Glauer był wybitnym fotografem, który po mistrzowsku opanował technikę i to, co w fotografii jest najważniejsze – genialne wyczucie światła oraz nieuchwytną dla wielu więź z człowiekiem. Robił też doskonałe zdjęcia dokumentacyjne” – wyjaśnił kolekcjoner.
Na pokazanych na wystawie zdjęciach można zobaczyć m.in. dawny Królewski Zakład Uzdrawiający, czyli stację kwarantanny dla żołnierzy wracających z frontów I wojny światowej. Odbywały się w nim m.in. dezynfekcja, dożywianie czy strzyżenie trafiających tam żołnierzy. Warte uwagi są też np. zdjęcia dzieci. „Są na nich rozluźnione i bardzo naturalne” – opowiadała Hanna Jamry z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
Szczególnie cenne są także te fotografie, które ukazują wnętrza dawnych opolskich kawiarni czy miejsc, które już nie istnieją - takich jak dawna opolska synagoga, zamek z którego pozostała do dziś tylko Wieża Piastowska czy np. Centrum Młodzieżowe istniejące od 1925 roku na opolskiej Wyspie Bolko, na terenie obecnego zoo. Była to placówka służąca wypoczynkowi dzieci i młodzieży, została spalona w roku 1945.
„Nasza wystawa to właściwie spacer po starym Opolu, tym z początku XX wieku” – podsumowała Jamry.
Fotografie Glauera można oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu do końca września.
Max Glauer urodził się w sierpniu 1867 r. we Wrocławiu, a zmarł w sierpniu 1935 roku w Opolu. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Pokoju (Opolskie). W 1893 roku w Opolu otworzył zakład fotograficzny. Z kolei w roku 1912 król Wilhelm II Wirtemberski, którego – jak napisał w publikacji wydanej z okazji wystawy Szybkowski – Glauer fotografował w Pokoju, nadał mu tytuł nadwornego fotografa. To sprawiło, że Glauer zaczął też fotografować miejscowe i nie tylko osobistości. W tym m.in. pisarza, noblistę Gerharta Hauptmanna, prezydentów Niemiec – Friedricha Eberta czy Paula von Hindenburga oraz dygnitarzy III Rzeszy – Adolfa Hitlera, Hermanna Goeringa czy Josepha Goebbelsa. (PAP)
kat/ pz/