Prawie 60 czarno-białych i barwnych zdjęć obrazujących życie w Norymberdze w latach 1945-1960 będzie można oglądać od soboty w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Niemieckie miasto podczas wojny w wyniku nalotu wojsk alianckich zostało poważnie zniszczone.
Zdjęcia na wystawie pt. "W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960" pochodzą z norymberskiego archiwum miejskiego. Po raz pierwszy ekspozycja została udostępniona miejscowej publiczności w 2017 r. w Dworze Rzemieślników (Handwerkerhof) w Norymberdze.
"Ta wystawa będzie interesująca dla zwiedzających, ponieważ rzadko mamy okazję oglądać w ruinach miejsca, które znajdowały się na terytorium agresora II wojny światowej" - powiedziała w piątek PAP Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka z Gdańskiej Galerii Fotografii, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Przypomniała, że Norymberga, podobnie jak Gdańsk, została w 1945 roku zniszczona w ok. 90 procentach.
Eksponowane fotografie dokumentują pierwsze lata powojennej historii Norymbergi, słynnej przed wybuchem II wojny światowej ze świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowy, z tworzących tu i mieszkających w dawnych wiekach artystów: Albrechta Duerera i Wita Stwosza. To właśnie w tym mieście w latach 1945–1949 odbyły się historyczne procesy zbrodniarzy hitlerowskich.
"Na zdjęciach widać m.in. odgruzowywanie miasta. I co rusz, w sposób naturalny nasuwają się skojarzenia z ruinami powojennymi Gdańska. Fotografie obrazują też, jak mieszkańcy Norymbergi szukali sposobów na nowe, codzienne życie. Oglądamy np. powstające place zabaw i ślizgawki z bawiącymi się dziećmi oraz ulice powoli zapełniające się pojazdami" - dodała.
Na zdjęciach widać nowoczesne modernistyczne budynki w miejscu tych, których zrekonstruować się nie udało, wreszcie odbudowane zabytki.
Krótko po zakończeniu wojny podjęto w Norymberdze inicjatywy zmierzające do wydźwignięcia miasta z ruin. Powstał pierwszy szkic odbudowy, który łączył wcześniejszy, historyczny charakter miasta z wymogami nowoczesnej aglomeracji. Z jednej strony, zrekonstruowano, będący symbolem Norymbergi zamek cesarski oraz mury obronne wokół starego miasta, a z drugiej strony zaprojektowano budynki w duchu nowoczesnej architektury, takie jak Bawarski Bank Państwowy na placu św. Wawrzyńca czy wieżowiec biurowy na placu Plarrer.
"Kiedy oglądamy nowoczesne budowle powstające w tamtym czasie w Norymberdze od razu przypominają się nam miejsca, które w duchu modernizmu i bauhausu powstały też po wojnie w Gdańsku. To potwierdza, jak polscy konserwatorzy sztuki, urbaniści i architekci umieli w powojennym czasie korzystać z międzynarodowych trendów i rozwiązań" - dodała Taraszkiewicz-Zwolicka.
Na wystawie jest też kilka zdjęć przedstawiających słynny proces norymberski.
W zbiorach Archiwum Miejskiego w Norymberdze znajdują się fotografie wykonywane od 1890 r. na zlecenie referatu budownictwa miasta Norymberga.
Wystawa "W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960" będzie czynna do 8 lipca.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/