Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2019

Wystawy na 20-lecie twórczości malarskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza w Płocku

Wystawy „Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary” oraz „Jan Kanty Fotograficzny” w Płockiej Galerii Sztuki Wystawy „Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary” oraz „Jan Kanty Fotograficzny” w Płockiej Galerii Sztuki

W Płockiej Galerii Sztuki otwarto w piątek wystawę z okazji 20-lecia twórczości malarskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej oraz dzieł oratoryjnych, twórcy związanego z krakowską „Piwnicą pod Baranami”.

Na wystawie noszącej tytuł „Laikonyka Krakowskiego Sensy-Byty-Mary” prezentowanych jest ponad 60 obrazów stworzonych przez Jana Kantego Pawluśkiewicza w unikatowej, autorskiej technice żel-artu. Z kolei wystawa zdjęć autorstwa Edwarda Grzegorza Funke „Jan Kanty Fotograficzny” to ponad 20 portretów artysty.

Na 20-lecie twórczości malarskiej Jan Kanty Pawluśkiewicz w Płockiej Galerii Sztuki przedstawił prace pochodzące z cykli: „Sensy Byty Mary”, „Eteryczny Realizm”, „Laikonyki” i „Dumne Kury Kruszą Mury”, w tym najnowsze, jak „Comi Coma”, „Ściana Trzech Słońc” czy „Laikonyk z Ptaszkiem Ponurym”, pokazane tam premierowo.

„W sensie technologicznym żel-art jest używaniem do malowania żeli organicznych, hinduskich, natomiast w sensie estetycznym żel-art jest połączeniem współczesnej ekstrawagancji z konwulsyjną klasyką” – powiedział Pawluśkiewicz podczas piątkowego wernisażu. I dodał, zwracając się do publiczności tłumnie zgromadzonej w Płockiej Galerii Sztuki: „Niech to będzie uroczyste rozpoczęcie obchodów jubileuszu”. Żartował przy tym, że zasmuca go fakt, iż nie ma ani kopistów, ani naśladowców oraz - nawiązując do jubileuszu - że nie dotarły dotąd żadne ministerialne listy gratulacyjne.

Pierwsza wystawa malarska Jana Kantego Pawluśkiewicza została przygotowana w styczniu 1999 r. specjalnie dla krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Na ekspozycji tej artysta zaprezentował wówczas wybór prac w stworzonej przez siebie autorskiej technice żel-artu, która w kolejnych latach stała się znakiem rozpoznawczym jego twórczości plastycznej.

Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzy swe prace na papierze, malując wielobarwnymi żelami, w tym na czarnym tuszowym podkładzie, czasem z dodatkiem akwareli i pastelu - na jedną pracę poświęca nawet kilka tygodni.

„Obrazy Pawluśkiewicza są magicznymi, a czasem całkiem realnymi opowieściami o przeżyciach i doznaniach, przekazują myśli i refleksje artysty o otaczającej go rzeczywistości czy przemijaniu, o barwach codzienności. Potrafią poruszać dusze widza, wzbudzając optymistyczny nastrój i sprawiając radość” – podkreśliła w anonsie wystawy Płocka Galeria Sztuki. W piątek artysta ofiarował jej jedną ze swych prac.

Ekspozycje na 20-lecie twórczości malarskiej Jana Kantego Pawluśkiewicza, które przygotowano dzięki współpracy z Agencją Zegart, będą gościły w Płockiej Galerii Sztuki do 27 września. (PAP)

mb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL