Kryminalna gra miejska "Tajemnica skrytki", gra "Drogi do wolności", przedstawienie i warsztaty plastyczne dla dzieci oraz możliwość wydrukowania banknotu na przedwojennej maszynie drukarskiej czekają 11 listopada na gości 10. Przystanku Niepodległość MHP.
"Swoje Narodowe Święto Niepodległości obchodzi praktycznie każde państwo. Dla Polaków jest ono związane z listopadem 1918 r. i odzyskaniem przez Rzeczpospolitą niepodległości po 123-letnim okresie zaborów. Święto Niepodległości jest dla nas okazją do refleksji na temat naszej historii, tego, co nas łączy, o wartościach najważniejszych dla państwa i narodu" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Jak wyjaśnił celem organizowanego przez Muzeum już po raz dziesiąty Przystanku Niepodległość jest przybliżenie tej problematyki i zainteresowanie nią zwłaszcza młodych odbiorców. "Staramy się to robić m.in. poprzez organizację gier miejskich, przedstawień, warsztatów czy wydawania poświęconej świętu i Przystankowi Niepodległość okolicznościowej jednodniówki +Jesteśmy+" - podkreślił Kostro.
W ramach tegorocznego stołecznego Przystanku Niepodległość zaplanowano kryminalną grę miejską "Tajemnica skrytki" odnosząca się do autentycznych wydarzeń z dwudziestolecia międzywojennego. W grze mającej miejsce na obszarze pomiędzy Śródmieściem a Powiślem, wezmą udział wieloosobowe zespoły. Na uczestników będą czekały ciekawe zadania, łamigłówki i tajemniczy bohaterowie.
Dzieci w wieku 5-9 lat na terenie Ogrodu Saskiego będą mogły wziąć udział w grze "Drogi do wolności". W jej ramach najmłodsi będą wykonywać zadania związane z odnalezioną przez dziadka książką poświęconą życiu na przełomie XIX i XX w., dzięki której poznają okres poprzedzający odzyskanie przez Polskę niepodległości.
W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego dla dzieci przygotowano także adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego "O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał". Bohaterem historii z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. jest warszawski sierota, który dzięki uczciwości otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklach zaplanowanych na 11, 13.30 i 16 odbędą się warsztaty plastyczne.
Będzie też możliwość zwiedzenia wystawy "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" o polskich miastach XIX i początku XX w. Atrakcją będzie przedwojenna ręczna maszyna drukarska "Bostonka" ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.
Patronami medialnymi 10. Przystanku Niepodległość są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl.(PAP)
Więcej informacji na temat 10. Przystanku Niepodległość
akn/ mhr/