XIX wiek

25.02.2013 aktualizacja 14.07.2016

182. rocznica bitwy o Olszynkę Grochowską

Inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską. Fot. PAP/B. Zborowski Inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską. Fot. PAP/B. Zborowski

Bitwa o Olszynkę Grochowską, stoczona 25 lutego 1831 r., była jednym z największych starć Powstania Listopadowego. Oddziały powstańcze pod wodzą gen. Józefa Chłopickiego przez cały dzień odpierały natarcie armii feldmarszałka Iwana Dybicza. W walkach zginęło ponad 7 tys. żołnierzy polskich i ponad 9 tys. Rosjan. Znaczenie bitwy polegało na tym, że zmusiła ona Rosjan do cofnięcia swych wojsk i opóźniła ich szturm na Warszawę.

W początkach lutego 1831 roku 115-tysięczna armia rosyjska w 11 kolumnach przekroczyła granice Królestwa Polskiego. Feldmarszałek Iwan Dybicz zamierzał w krótkiej, kilkutygodniowej kampanii rozgromić "polskich buntowników" i frontalnym atakiem zdobyć Warszawę.

Pod Olszynką Grochowską załamała się ofensywa rosyjska i rozwiały nadzieje cara na szybkie zdławienie Powstania. 9-dniowa kampania od Stoczka po Grochów przyniosła armii rosyjskiej duże straty i zmusiła ją do wycofania się.

Słabsze liczebnie wojsko polskie stawiło opór na podejściach do stolicy. 14 lutego gen. Józef Dwernicki powstrzymał w bitwie pod Stoczkiem rosyjski korpus gen. Fiodora Geissmara, zadał mu duże straty i zmusił do chwilowego odwrotu.

Po dalszych zwycięskich potyczkach pod Wawrem, Dębem Wielkim i Białołęką doszło 25 lutego do decydującej bitwy pod Olszynką Grochowską.

Liczące 40 tys. wojsko polskie stawiło opór 60-tysięcznej armii rosyjskiej. Po całodziennych krwawych walkach, w których załamywały się ataki rosyjskie, Dybicz podjął w ostatniej fazie bitwy próbę złamania obrony polskiej wielkim natarciem kawalerii. Piechota polska - w tym sławny "Pułk Czwartaków" - powstrzymała te szarże.

Straty polskie wyniosły 7,3 tys ludzi, rosyjskie około - 9,5 tys. Ranny został faktyczny dowódca wojsk polskich - gen. Józef Chłopicki.

Pod Olszynką Grochowską załamała się ofensywa rosyjska i rozwiały nadzieje cara na szybkie zdławienie Powstania. 9-dniowa kampania od Stoczka po Grochów przyniosła armii rosyjskiej duże straty i zmusiła ją do wycofania się.

Sukcesy w bitwie pod Grochowem stworzyły podstawy do wiosennej ofensywy wojsk polskich, która przyniosła zwycięstwo pod Iganiami. (PAP)

mar/ pav/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL