Kolejna krakowska "Lekcja Śpiewania" odbędzie się 3 maja na Małym Rynku pod hasłem "Majowa Jutrzenka". Dla uczestniczących w lekcji mieszkańców i turystów krakowski magistrat przygotował 4 tys. śpiewników. Będzie to już 60., jubileuszowa lekcja.
Publiczność będzie mogła zaśpiewać zarówno historyczne, jak i współczesne pieśni i piosenki, m.in.: "Leć Orle Biały", "Mazurek Trzeciego Maja", "Święta Miłości" (Hymn Szkoły Rycerskiej), "Marsz Konfederatów Barskich", "Polonez Trzeciego Maja", "Nie pytaj o Polskę", "Dobranoc, Ojczyzno".
"Tego roku w maju świętujemy nie tylko 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, lecz także 60. jubileuszową Lekcję Śpiewania" – napisał we wstępie do śpiewnika prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął lekcję honorowym patronatem.
"Już 60 razy spotkaliśmy się w sercu Krakowa na największej lekcji śpiewania. Przez kolejne edycje wiele się zmieniło, wiele jednak pozostało bez zmian: konsekwencja w organizowaniu lekcji, emocjonalne zaangażowanie, humor i pewna nieprzewidywalność zarówno ze strony +uczniów+, jak i tych co +nauczają+" – podkreślił.
W krakowskich "Lekcjach Śpiewania" tradycyjnie uczestniczą tysiące krakowian i turystów. Są też osoby, które specjalnie przyjeżdżają na kolejne lekcje do Krakowa.
Jak mówił PAP jeden pomysłodawców Lekcji Śpiewania, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański, mottem przewodnim lekcji jest hasło: "Patriotyzm nie musi być cierpieniem". "Poprzez cykliczne organizowanie Lekcji Śpiewania urzeczywistniona została idea o propagowaniu radosnego patriotyzmu" – powiedział Domański.
Jak podkreślił, Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to publiczność jest głównym wykonawcą, a związany od początku z "lekcjami" krakowski kabaret Loch Camelot wspiera i pomaga publiczności w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.
Koncert poprowadzą pomysłodawcy Lekcji Waldemar Domański i Kazimierz Madej z kabaretu Loch Camelot, a przy pianinie zasiądzie Ewa Kornecka.
Pierwsza Lekcja Śpiewania w Krakowie pt. "Radosna Niepodległości" odbyła się 11 listopada 2002 r. Rozdano wtedy kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie 2-tysięczną publicznością odśpiewano 30 pieśni i piosenek. Rekordowa Lekcja Śpiewania miała miejsce 11 listopada 2008 r., kiedy na Rynku Głównym zgromadziła 30 tys. uczestników.
Do tej pory łącznie rozdano około 350 tys. bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi. Jak informują organizatorzy akcji, jeden z takich śpiewników zabrał ze sobą do Watykanu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Po kilku tygodniach organizatorzy "Lekcji" otrzymali list od Jana Pawła II, który zawierał podziękowania za śpiewnik, błogosławieństwo papieskie i zachętę do kontynuowania tego przedsięwzięcia.
60. Lekcja Śpiewania rozpocznie się w 3 maja o godz. 17 na Małym Rynku w Krakowie. Śpiewnik można także pobrać ze strony internetowej www.bibliotekapolskiejpiosenki.pl. (PAP)
hp/ gma/