Kultura i sztuka po 1989 roku

27.08.2018

8. edycja festiwalu filmowego „Hommage à Kieślowski” od 14 września

Krzysztof Kieślowski, 1974 r. Fot. PAP/M. Musiał-AR Krzysztof Kieślowski, 1974 r. Fot. PAP/M. Musiał-AR

Filmem, wokół którego zbudowano program 8. edycji festiwalu filmowego Sokołowsko „Hommage à Kieślowski”, będzie „Trzy kolory: Niebieski” Krzysztofa Kieślowskiego. Gościem specjalnym festiwalu będzie czeski reżyser Petr Zelenka. Impreza potrwa od 14 do 16 września.

W Sokołowsku pod Wałbrzychem, gdzie w młodości mieszkał Krzysztof Kieślowski, odbędzie się kolejna edycja festiwalu filmowego, organizowanego przez Fundację Sztuki Współczesnej "In Situ". Zamiarem organizatorów festiwalu było stworzenie miejsca, w którym zaproszeni goście oraz miłośnicy kina Kieślowskiego mogą spotkać się i przez trzy dni oglądać jego filmy oraz reżyserów i reżyserek, którzy mają coś istotnego do opowiedzenia.

"Filmem, wokół którego zbudowano program festiwalu w roku 2018, będzie jeden z najbardziej kochanych przez publiczność obrazów +Trzy kolory: Niebieski+ - francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego na podstawie jego i Krzysztofa Piesiewicza scenariusza" - poinformowali organizatorzy festiwalu. Film ze zdjęciami Sławomira Idziaka, muzyką Zbigniewa Preisnera i główną rolą Juliette Binoche został nagrodzony Złotymi Lwami w Wenecji.

Na festiwalu zaprezentowane zostaną filmy fabularne i dokumentalne w ramach następujących sekcji: Hommage a Kieślowski & Klasyka Kina (Hommage a Kieślowski& Classics), Re:Interpretacje (Re:Interpretations): polskie i europejskie filmy fabularne, Sztuka dokumentu (Doc Art): polskie i europejskie filmy dokumentalne, sekcja czeska.

Gościem specjalnym festiwalu będzie czeski reżyser Petr Zelenka. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć jego retrospektywę. Obejrzymy m.in "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", "Bracia Karamazow" i "Rok Diabła". Po projekcjach odbędą się spotkania z reżyserem prowadzone przez kuratora sekcji czeskiej Petra Vlcek’a.

Na "Hommage a Kieślowski" zaproszeni zostali m.in. Krzysztof Piesiewicz, Piotr Jaxa, Mikołaj Jazdon, Piotr Sobociński, Michał Sobociński, Łukasz Maciejewski, Maciej Pieprzyca, Piotr Domalewski, Anna Jadowska, Piotr Stasik, Małgorzata Szyłak, Petr Vlvek, Mira Haviarowa i inni młodzi twórcy z Czech.

Pokazom filmowym, spotkaniom i debatom towarzyszyć będzie wystawa z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego prezentująca niepublikowane do tej pory fotosy z "Niebieskiego" autorstwa Piotra Jaxy.

Patronat nad festiwalem objęła żona reżysera Maria Kieślowska. Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.

W tym roku po raz pierwszy Sokołowsko Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski" nie otrzymał dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort kultury odnosząc się do tego, poinformował, że "projekt tegorocznego Festiwalu Hommage a Kieślowski uzyskał zbyt niską ocenę, aby otrzymać dotację".

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że festiwal odbędzie się "przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu przyjaciół festiwalu i osób wpłacających fundusze na platformie crowdfundingowej". "Chcemy uzyskać również pomoc od prywatnych sponsorów – od państwa" - apelują organizatorzy do widzów.

Zbiórka funduszy na festiwal trwa do 10 września. Każdy może wesprzeć "Hommage a Kieślowski", wpłacając dowolne kwoty na platformie https://odpalprojekt.pl/p/hommageakieslowski. Akcję wspierają m.in.: Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Magda Łazarkiewicz, Marzena Trybała, Bogusław Linda, Łukasz Maciejewski i Jerzy Stuhr.

Do tej pory udało się zebrać ponad 15 tys. zł. W akcję włączają się firmy lokalne, a także Urząd Miasta Wałbrzych i Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Partnerzy festiwalu to FINA, Legalna Kultura, Studio Filmowe TOR, Isuzu, Aparthotel ATON, WFDiF, fundacja Disce, iPublcity.

Krzysztof Kieślowski(ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) był reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych, jednym z współtwórców kina moralnego niepokoju. Swoje najważniejsze obrazy, takie jak "Krótki film o zabijaniu", "Krótki film o miłości", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory", stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Kieślowski był laureatem prestiżowych nagród, m.in. Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", oraz Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały".

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL