Polska po 1989 roku

04.06.2019

Abp Głódź pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlił się o dobre korzystanie z wolności

Metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców modlił się o "mądre i roztropne wykorzystywanie wolności" przez Polaków i  "kochanie naszych współbraci".

"Boże, pomóż nam kochać to, co ojczyste, nasze korzenie, tradycję, język, polskie krajobrazy, a przede wszystkim kochać naszych współbraci, rodaków. Ucz nas mądrego i roztropnego wykorzystywania wolności, ucz nas solidarności i odpowiedzialności za nasze wspólne dziedzictwo" - modlił się pod pomnikiem abp Głodź.

W uroczystości zorganizowanej przez "Solidarność" Stoczni Gdańskiej przy Pomniku Poległych Stoczniowców brali udział przedstawiciele wojewody pomorskiego, sejmiku województwa, radni miasta z klubu PiS. Impreza miała wojskową odprawę, w czasie apelu poległych przywołano pamięć m.in. obrońców Polski z września 1939 roku, działaczy antykomunistycznego podziemia i internowanych. W apelu wspomniano także Lecha Kaczyńskiego i wszystkie pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

"Uroczystość ta jest godna. Widać wyraźnie, że Plac Solidarności łączy, a nie dzieli, że jest apolityczny" - powiedział PAP szef stoczniowej "Solidarności" Karol Guzikiewicz.

Na krótko przed rozpoczęciem uroczystości stoczniowej "S" na Plac Solidarności wbiegła "Sztafeta Wolności". Jej uczestnicy, m.in. publicysta Tomasz Lis, przemawiali pod pomnikiem korzystając z nagłośnienia "S". Po kilku minutach działacze związkowi poprosili uczestników sztafety o oddanie sprzętu i udostępnienie miejsca na zaplanowane wcześniej uroczystości z udziałem wojska. Uczestnicy sztafety odeszli bez protestów.(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mark/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL