Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2018

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską

Agata Zubel. Fot. PAP/EPA Agata Zubel. Fot. PAP/EPA

Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską za utwór „Fireworks” . Jury przewodniczył kompozytor i teoretyk muzyki, profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuk w Berlinie Manolis Vlitakis.

Prawykonanie utworu odbyło się 13 sierpnia na Festiwalu Chopin i jego Europa. Kompozycję wykonali muzycy z European Union Youth Orchestra pod batutą dyrektora muzycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Waszyngtonie Gianandrei Nosedy. Później utwór wykonano w Konzerthaus w Berlinie oraz w londyńskim Royal Albert Hall w ramach festiwalu BBC Proms.

"Jestem bardzo szczęśliwa, to wielki splendor dla kompozytora, gdy nowy utwór może zostać zaprezentowany w tak renomowanych salach koncertowych i przy okazji tak wspaniałych festiwali" - mówiła Zubel w rozmowie z PAP.

"Chciałam, aby utwór przygotowany z okazji wielkiego jubileuszu Polski był muzycznym fajerwerkiem. Trudno opisuje się dźwięki słowami, ale wydaje mi się, że +Fireworks+ to prawdziwa eksplozja energii i radości" - stwierdziła artystka.

Jak podkreśliła, bardzo zależało jej, "by świętowanie stulecia odzyskania niepodległości było przepełnione radością, nie miało charakteru nostalgicznego" i "aby ten utwór pobudzał odbiorców do działania, dodawał sił"

Utwór został zamówiony przez Instytut Adama Mickiewicza jako cześć międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 oraz przez European Union Youth Orchestra w ramach programu "2018 European Year of Cultural Heritage".

Agata Zubel (ur. 1978 r.) jest śpiewaczką, kompozytorką i wykładowcą. Ukończyła studia kompozytorskie oraz wokalne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Studiowała także w Conservatorium Hogeschool Enschede w Holandii. W latach 2000-2002 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2001-2002 – Zarządu Miasta Wrocławia. W 2004 r. otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej, zaś w 2014 r. – doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Obecnie prowadzi zajęcia z kompozycji we wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Artystka ma na swoim koncie kilkanaście publikacji kompozytorskich, wśród nich monograficzny album "Not I" oraz płyta "Cascando", za którą dostała nagrodę Fryderyka, a także wokalnych, m.in. album "Dream Lake" zawierający interpretacje pieśni Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego oraz "Poems" z pieśniami Lutosławskiego, Coplanda i Berga. Współpracowała m.in. z Klangforum Wien, London Sinfonietta, Seattle Chamber Players oraz musikFabrik.

Agata Zubel jest laureatką wielu konkursów i nagród, m.in. Paszportu "Polityki" (2004 r.) i Fryderyka (2010 r.). W 2014 r. za kompozycję pt. "Not I", zarejestrowaną z Klangforum Wien, otrzymała nagrodę Polonica Nova, a w 2016 r. została laureatką nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowości roku. W 2017 otrzymała Medal "Gloria Artis".

Europejska Nagroda Kompozytorska przyznawana jest co roku w ramach międzynarodowego festiwalu Young Euro Classic odbywającego się w Berlinie od 2000 r., za najlepszą premierę lub niemiecką premierę zaprezentowaną na festiwalu. Jej dotychczasowymi laureatami są m.in. Magnus Lindberg i Joachim F. W. Schneider.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL