Amerykański dziennikarz i działacz polonijny, prezes Fundacji Kościuszkowskiej Alex Storozynski został laureatem tegorocznej nagrody Lech Walesa Media Award przyznawanej przez Instytut Lecha Wałęsy.
Laureat odebrał nagrodę z rąk legendarnego przywódcy Solidarności i byłego prezydenta RP podczas 40 Międzynarodowego Balu Polonaise w Miami na Florydzie w niedzielę nad ranem czasu polskiego. Bal organizowany jest corocznie przez znaną polsko-amerykańską działaczkę i honorowego konsula RP na Florydzie Blankę Rosenstiel.
Alex Storozynski, laureat Nagrody Pulitzera i autor biografii Tadeusza Kościuszki ("Książę chłopów: Tadeusz Kościuszko i wiek rewolucji"), otrzymał nagrodę Wałęsy "za zwiększanie świadomości na temat polskiej kultury i historii w mediach amerykańskich".
Nagrodę Lech Walesa Media Award Instytut byłego prezydenta przyznaje od 2010 r. osobom, które potrafią wzbudzić zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej sprawami Polski, jej historią, dziedzictwem kulturowym i życiem współczesnym.
Alex Storozynski, laureat Nagrody Pulitzera i autor biografii Tadeusza Kościuszki ("Książę chłopów: Tadeusz Kościuszko i wiek rewolucji"), otrzymał nagrodę Wałęsy "za zwiększanie świadomości na temat polskiej kultury i historii w mediach amerykańskich" - jak poinformował Instytut w swym komunikacie.
"Było to dla mnie bardzo wzruszające. Poznałem Lecha Wałęsę w 1985 roku, jako tłumacz korespondenta "Philadelphia Inquirer", który robił z nim wywiad. Potem spotkałem się z nim jeszcze kilka razy" - powiedział Storozynski PAP.
Alex Storozynski urodził się w 1961 r. USA jako syn imigranta z Polski, weterana wojsk polskich na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Columbia. W latach 1985-1987 przebywał w Polsce kontynuując studia na Uniwersytecie Warszawskim i współpracując z gazetami amerykańskimi.
Po powrocie do USA pracował m.in. w nowojorskim dzienniku "Daily News", gdzie pisał artykuły, reportaże i komentarze redakcyjne. Jako członek zespołu redakcji edytoriali zdobył w 1999 r. Nagrodę Pulitzera.
W następnych latach założył i redagował własną gazetę internetową "amNew York", potem był redaktorem działu miejskiego dziennika "New York Sun".
W połowie minionej dekady był prezesem Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, a od 2008 r. jest prezesem Fundacji Kościuszkowskiej, instytucji zasłużonej dla promowania wizerunku Polski i wymiany kulturaln0-naukowej między Polską a USA.
Podczas balu Polonaise złoty medal Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej w Miami otrzymał kardynał Stanisław Dziwisz.
Wyróżnieniem instytutu w Miami uhonorowano także znaną telewizyjną dziennikarkę polskiego pochodzenia: Ritę Cosby, oraz wybitną polską uczoną w dziedzinie nauk medycznych pracującą w USA - prof. Marię Siemionow .
W czasie balu odczytano list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym pogratulował on nagrodzonym laureatom.
Uroczystość w Miami uświetniła także obecność m.in. byłego dowódcy wojsk polskich w Iraku, generała Mieczysława Bieńka, oraz najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka.
Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)
tzal/ abe/