Europa i świat po 1989 roku

20.04.2018

Ambasada RP we Włoszech: ustawa o IPN niczego nie neguje, zbada ją TK

Ambasada RP we Włoszech oświadczyła w piątek, że ustawa o IPN - skrytykowana przez prezes żydowskiego związku na uroczystości w placówce w Rzymie w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie - "niczego nie neguje" i budzi "wątpliwości".

Takie stanowisko, cytowane przez Ansę, przedstawiła kierująca polską ambasadą charge d’affaires Marta Zielińska-Śliwka.

W czasie piątkowych obchodów rocznicy w ambasadzie RP w Wiecznym Mieście zaniepokojenie ustawą o IPN i jej "konsekwencjami" wyraziła w swym przemówieniu przewodnicząca związku włoskich wspólnot żydowskich Noemi Di Segni. Oceniła, że ustawa ta utrudnia proces ochrony pamięci i nie jest odpowiednim narzędziem, ponieważ przewiduje kary za "prawdę o niektórych zachowaniach". "Nie taka powinna być funkcja ustawy" - dodała.

Di Segni powiedziała też, że w Polsce, która przez wieki gościła Żydów, "nienawiść do nich panowała wszędzie jako reguła społeczna". "Tego nie można zanegować" - mówiła, przypominając, że w imieniu swego związku wystosowała w lutym list do prezydenta Andrzeja Dudy wyrażający zaniepokojenie uchwaloną ustawą.

Zielińska-Śliwka wyjaśniła obecnym w ambasadzie włoskim dziennikarzom, że ustawę o IPN zbada na wniosek prezydenta RP Trybunał Konstytucyjny ze względu na to, że budzi ona "wątpliwości". "Trybunał stwierdzi, czy narusza ona prawa bądź ogranicza wolność" - podkreśliła charge d’affaires ambasady RP.

Następnie zaznaczyła: "Byliśmy bardzo aktywni i kanałami dyplomatycznymi wyjaśnialiśmy, jaki jest stan rzeczy".

Przedstawicielka ambasady przypomniała, że jest polsko-izraelska grupa historyków i polityków, która "powstała po to, by razem zajmować się naszą wspólną historią i by uniknąć wątpliwości, jakie pojawiły się wraz z tą ustawą".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ mc/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL