Polska po 1989 roku

21.09.2018

Ambasada USA w Warszawie potępiła atak na gdańską synagogę

Ambasada USA w Warszawie potępia nienawistny i destrukcyjny czyn popełniony wobec gdańskiej synagogi podczas Jom Kippur. Stoimy u boku wszystkich tych, którzy zjednoczyli się w obliczu tego ataku - napisała na Twitterze ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.

W środę w godzinach popołudniowych, gdy w gdańskiej bożnicy trwały przygotowania do modlitwy w ramach obchodów żydowskiego święta Jom Kipur, ktoś zbił kamieniem szybę w oknie. Policja zatrzymała w piątek 27-letniego mieszkańca gminy Trąbki Wielkie podejrzewanego o dokonanie tego czynu. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu.

Atak został potępiony w piątek także przez prezydenta Andrzeja Dudę, który określił go jako "akt barbarzyństwa".

"Z pewnością nazwą to aktem antysemityzmu, ale dla mnie przede wszystkim jest to akt po prostu zwykłego barbarzyństwa, z którym - muszę powiedzieć - nigdy nie wolno nam się pogodzić i zawsze musimy go potępić" - powiedział w Poznaniu prezydent.

"Ambasada USA w Warszawie potępia nienawistny i destrukcyjny czyn popełniony wobec gdańskiej synagogi podczas Jom Kippur, najświętszego żydowskiego święta. Stoimy u (boku) wszystkich tych, którzy zjednoczyli się w obliczu tego ataku" - napisała Mosbacher.

W czwartek w godzinach popołudniowych przed budynkiem Nowej Synagogi w Gdańsku odbyło się spotkanie potępiające atak na bożnicę, zorganizowane z inicjatywy prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Uczestniczyli w nim m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Na zakończenie spotkania dokonano symbolicznego odsłonięcia nowego okna w synagodze. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL