Europa i świat po 1989 roku

12.10.2019 aktualizacja 13.10.2019

Ambasador RP w Izraelu interweniował ws. artykułu na stronie serwisu Deadline

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski interweniował ws. artykułu na stronie amerykańskiego serwisu filmowego Deadline, w którym pojawiło się sformułowanie mogące oznaczać, iż Irena Sendlerowa przeciwstawiła się „polskiej nazistowskiej okupacji”. Deadline przeredagował zdanie po interwencji.

Deadline (dawniej Deadline Hollywood), a za nim magazyn "Forbes", poinformowały, że aktorka Gal Gadot i jej mąż Jaron Varsano wyprodukują film oparty na historii Ireny Sendlerowej, posługując się sformułowaniem "Polish Nazi ocuppation".

Po interwencji Magierowskiego Deadline doprecyzował to sformułowanie, pisząc, że Sendlerowa przeciwstawiała się "nazistowskiej niemieckiej okupacji Polski".

CZYTAJ TAKŻE

"Fortune" usunął to zdanie, a pod tekstem zamieścił informację, że przeprasza za określenie i powinien był napisać "nazistowska niemiecka okupacji Polski".

Cieszymy się, że Deadline dokonało koniecznej poprawki - podkreśliła na Twitterze Ambasada Izraela w Warszawie. "Nakręcenie filmu o bohaterskich czynach Ireny Sendlerowej jest bardzo ważne, ale równie istotne jest dochowanie wierności faktom historycznym. +Okupacja Polski przez nazistowskie Niemcy+ - cieszymy się, że Deadline dokonało koniecznej poprawki" - napisano.

Film pod roboczym tytułem "Irena Sendler" wyprodukuje studio Warner Brothers, a rolę tytułową zagra Gadot.

W ubiegłym roku w Departamencie Stanu USA odbyły się współorganizowane przez ambasady Polski i Izraela wspólne obchody Dnia Pamięci Ofiar i Bohaterów Holokaustu (Jom HaSzoa), które upamiętniały Irenę Sendlerową, między innymi filmem dokumentalnym "The Irena Sendler Story".

Dokonania Sendlerowej były niemal nieznane w USA do 1999 roku, kiedy to licealiści, ze swym nauczycielem Normanem Conardem, wyprodukowali w Kansas sztukę teatralną o niej. Spektakl zebrał nagrody, odniósł ogromny sukces w Ameryce i za granicą, a na podstawie sztuki powstał w 2009 roku pierwszy fabularny, telewizyjny film o Polce zatytułowany "The Courageous Heart of Irena Sendler" (Odważne serce Ireny Sendler).

Również w 2009 roku amerykańska reżyserka Mary Skinner nakręciła nagradzany film dokumentalny "Irena Sendler, In the Name of Their Mothers" (Dzieci Ireny Sendlerowej), w którym znalazł się ostatni wywiad Sendlerowej.

Sendler, działaczka dziecięcego oddziału Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj, "Żegoty", ocaliła około 2,5 tys. żydowskich dzieci, przemycając je z getta. Została uznana za Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. (PAP)

fit/ krap/

agzi/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL