Europa i świat po 1989 roku

09.04.2019

Andżelika Borys stanie przed sądem za organizację Kaziuków w Grodnie

Andżelika Borys, szefowa Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez Mińsk, poinformowała we wtorek, że do sądu w Grodnie skierowano sprawę administracyjną dotyczącą organizacji „nielegalnej imprezy masowej”. Chodzi o jarmark Kaziuki w Grodnie.

„Zapoznano mnie dzisiaj podczas przesłuchania w milicji z protokołem, sprawa będzie dziś powtórnie skierowana do sądu” – napisała Borys we wtorek na Twitterze.

Zorganizowanie 3 marca tradycyjnego jarmarku Kaziuki milicja uznała za „organizację nielegalnej imprezy masowej”.

Borys powiedziała portalowi Znadniemna.pl, że odmówiła składania zeznań i udzieli ich przed sądem. Ze wskazanego artykułu grozi jej kara grzywny lub aresztu do 15 dni.

Szefowa ZPB uważa, że stawiane jej zarzuty są bezprawne i motywowane politycznie.

Kaziuki, jarmark rękodzieła, to doroczna impreza organizowana w Grodnie. Kaziuki upamiętniają św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł on 4 marca 1484 roku właśnie w Grodnie, a został pochowany w Wilnie.

Oficjalnie Kaziuki organizują władze miasta. ZPB ma swoją imprezę. „Milicjanci pytali, dlaczego nie wzięliśmy udziału w oficjalnych Kaziukach. Powiedziałam, że kiedy władze Białorusi zalegalizują naszą organizację, chętnie to uczynimy” – powiedziała Borys.

Kierowany przez nią ZPB - uznawana przez Warszawę organizacja polska - został zdelegalizowany przez Mińsk w 2005 r. Od tamtej pory bezskutecznie zabiega o legalizację i zwrot majątku przejętego przez propaństwowy ZPB, obecnie kierowany przez Mieczysława Łysego.

W 2008 r. ZPB musiał zapłacić karę grzywny za „organizację nielegalnej imprezy masowej” – koncertu zespołu Lombard z okazji Dnia Polonii i Polaków.

Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL