Szefowie Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Powstańców Warszawskich oraz prezydent Warszawy podpisali się w środę pod apelem do warszawiaków o godne uczczenie 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. W ratuszu przedstawiono również program obchodów rocznicy powstania.
"Zwracamy się do mieszkańców miasta z apelem, abyśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego byli wszyscy razem i godnie tę rocznice uczcili. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Zwracamy się do mieszkańców miasta z apelem, abyśmy 75. rocznicę Powstania Warszawskiego byli wszyscy razem i godnie tę rocznice uczcili. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Podkreślił, że "1 sierpnia 1944 roku zaczęła się zapisywać jedna z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta i kraju".
"Powstańcy, bohaterowie tamtych dni są wśród nas. Pokażmy, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Oddajmy cześć ich poległym towarzyszom walki, pochylmy głowę nad niewyobrażalną tragedią ludności cywilnej. Niech to wspomnienie nas wszystkich połączy" - zaznaczył.
Trzaskowski przypomniał, że w godzinę "W" - o 17, 1 sierpnia zawyją w mieście syreny. Zaapelował, by warszawiacy, a także wszyscy przebywający tego dnia w stolicy na ich dźwięk zatrzymali się i uczcili minutą ciszy 75. rocznicy wybuchu PW.
Apel podpisali Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich i prezydent Warszawy.
"Jest niesłychanie istotne, żebyśmy 1 sierpnia byli wszyscy razem, ponad sporami politycznymi. Mnie niestety bulwersuje to, że choćby w ostatnich dniach widzieliśmy, że symbole powstańcze są nadużywane przez ludzi, którzy na pewno nie podzielają tych wartości, które przyświecały tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę" - powiedział Trzaskowski podczas spotkania.
Prezydent dodał, że "podobnie jak 5 lat temu zaprosiliśmy powstańców z całego świata, żeby przyjechali do Warszawy. Przyjedzie ponad 260 osób, w tym 134 powstańców z bardzo odległych zakątków świata".
Powiedział również, że "do 1 sierpnia, tysiąc dwustu powstańców, którzy już nadesłali ankietę otrzyma nagrodę w wysokości pięciu tysięcy złotych" oraz, że "nagroda po raz drugi została przyznana powstańcom przez Radę Miasta".
Podczas spotkania Leszek Żukowski stwierdził, że "1 sierpień jest datą symbolem, tu nie chodzi o powstańców, nas jest już coraz mniej".
Podczas spotkania Leszek Żukowski stwierdził, że "1 sierpień jest datą symbolem, tu nie chodzi o powstańców, nas jest już coraz mniej".
"To, co się działo 1 sierpnia 75 lat temu było straszne i dla Warszawy, i dla jej mieszkańców. Celebrując kolejną rocznicę chciałem prosić o to, żeby z wielkim szacunkiem odnosić się do miasta" - dodał.
Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pytany przez dziennikarzy o powstanie powiedział: "Moja teoria jest taka, że powstanie mogłoby się udać, pod czterema warunkami i piątym, takim, że te wszystkie cztery się spełnią. Powstanie nie trwałoby dłużej niż trzy dni; zrzuty miały nastąpić w pierwszym okresie powstania; mielibyśmy więcej broni i amunicji; wojska radzieckie przekroczyłyby Wisłę".
Dodał, że "powstanie było po to, żeby pokazać światu, że walczymy o wolność" oraz "apeluję o godność, szacunek i powagę dla powstańców i czczenie z rozsądkiem".
Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zaznaczył, że "bardzo ważne jest, co przez te 75 lat zostało w pamięci, wśród osób dzisiaj żyjących, wśród trzeciego pokolenia".
Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, zaznaczył, że "bardzo ważne jest, co przez te 75 lat zostało w pamięci, wśród osób dzisiaj żyjących, wśród trzeciego pokolenia".
"Najważniejsza jest młodzież, której chcemy przekazać nasze ideały, o które walczyliśmy" - powiedział.
Podczas spotkania w ratuszu przedstawiono program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka, ds. kultury i komunikacji społecznej zwróciła uwagę na dwa wydarzenia. "W przeddzień rocznicy wybuchu powstania, 31 lipca na pl. Krasińskich, odbędzie się koncert +Tak, tęsknię+. To sentymentalna podróż do miasta, którego wtedy już nie było, do Warszawy, ale też do drugiego człowieka. Koncert oparty jest na tekstach powstańczych listów, zgromadzonych w Muzeum Powstania Warszawskiego. Są one niezwykłym dowodem tego czasu, często z bardzo krótkimi komunikatami świadczącymi, że te relacje ludzkie były bardzo ważne, one są świadectwem chwili. Do końca powstania listonoszom w harcerskich mundurach udało się przenieść niemal 200 tysięcy przesyłek" - powiedziała.
Korespondencje powstańcze będą czytali aktorzy Kinga Dębska i Marcin Bosak, a wystąpią m.in. Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Katarzyna Groniec i Krzysztof Zalewski. Z powodu choroby, nie wystąpi wcześniej zapowiadany Muniek Staszczyk.
Machnowska-Góra wspomniała również film opowiadający o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim, "Generał Motyl". Będzie go można zobaczyć w Domu Spotkań Z historią w weekendy 3-4, 10-11 i 17-18 sierpnia.
O tegorocznych uroczystościach mówił również dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
"W tym roku chcemy, żeby obchody 75. rocznicy wybuchu powstania były pretekstem do spotkania młodych ludzi z powstańcami. Żeby młodzi ludzie mogli im zadać pytania o to, co jest najważniejsze w życiu, o ich wartości" - powiedział.
"W tym roku chcemy, żeby obchody 75. rocznicy wybuchu powstania były pretekstem do spotkania młodych ludzi z powstańcami. Żeby młodzi ludzie mogli im zadać pytania o to, co jest najważniejsze w życiu, o ich wartości" - powiedział Jan Ołdakowski.
Dyrektor zapowiedział m.in. koncert "Powstawanie" w wykonaniu Miuosha i FDG Orkiestry oraz gości (m.in. Natalia Grosiak i Wojciech Waglewski); koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" 1 sierpnia, ze wspólnym śpiewaniem piosenek powstańczych oraz 4-dniowy zlot harcerski z udziałem 1400 harcerzy z 5 organizacji harcerskich.
"Niezwykle ważny moment dla Warszawy, to również Godzina +W+. Wtedy, we wszystkich miejscach pamięci wolontariusze i harcerze będą rozdawać pamiątkowe znaczki, kotwiczki" - dodał Ołdakowski.
Pełen program obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego jest dostępny na stronie powstanie44.um.warszawa.pl.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
Autor: Wojciech Przylipiak, Olga Łozińska
wbp/ oloz/ pat/