Polska po 1989 roku

13.12.2017

Apel przewodniczącego KEP o wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej

O wzajemny szacunek i kulturę w debacie publicznej zaapelował w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Jak podkreślił, wśród Polaków "daje się zauważyć niepokojący wzrost napięcia społecznego i brak szacunku dla osób o innych poglądach".

Metropolita poznański w przekazanym PAP tekście apelu napisał, że te zjawiska można zaobserwować "tak w debacie publicznej, jak i w prywatnych relacjach międzyludzkich, a nawet w życiu rodzinnym". Podkreślił, że wzrostowi napięcia społecznego i brakowi szacunku dla osób o innych poglądach towarzyszy "brutalizacja języka, jak również pojawiające się groźby i zachowania agresywne".

Abp Gądecki napisał, że w naturze demokratycznego państwa leży "dyskusja, spór i wymiana poglądów”, zaś różnice opinii i różne wizje polityczne, ekonomiczne czy społeczne "stanowią o bogactwie oraz intelektualnym potencjale naszego społeczeństwa".

"Różnice i spory nie mogą jednak nigdy prowadzić do poniżania drugiej osoby i traktowania jej bez szacunku. Dlatego – mając również świadomość możliwości prowokacji, w celu zniekształcania prawdziwego obrazu naszego społeczeństwa oraz zaognienia sporów – trzeba jednoznacznie potępić wszelkie akty przemocy, skierowane przeciw oponentom politycznym, przedstawicielom innych wyznań, religii oraz innych narodów” – zaznaczył hierarcha.

Przewodniczący KEP napisał też, że potępienia wymagają "wszelkie przejawy braku poszanowania najwyższych urzędów Rzeczypospolitej i pełniących je osób".

"Różnice w poglądach nie mogą przysłonić ich demokratycznego mandatu społecznego i nigdy nie usprawiedliwiają używania innych niż parlamentarnych sposobów dyskusji. Zawsze, kiedy brat występował przeciw bratu, a Polak przeciw Polakowi, cierpiała na tym nasza jedność i nasza niepodległość" - stwierdził hierarcha.

"U progu świąt Bożego Narodzenia, w rozpoczętym właśnie roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości, zwracam się do wszystkich Rodaków z gorącym apelem o szerzenie pokoju w naszym społeczeństwie. Pokój można osiągnąć tylko wtedy, gdy każdy sam zaczyna się nawracać, wyrzekając się nienawiści i uprzedzeń. Chrystus wzywa: +Miłujcie waszych nieprzyjaciół!+. My nie mamy być dla siebie nieprzyjaciółmi, ponieważ – nawet wtedy, gdy myślimy inaczej – jesteśmy braćmi” – napisał abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał słowa św. Jana Pawła II z 1983 roku, że "nasza polska tradycja Bożego Narodzenia jest tradycją pojednania". Życzył też, by zbliżający się czas Bożego Narodzenia był "momentem refleksji nad dobrem, które stało się naszym udziałem w mijającym roku".

"Niech będzie czasem uspokojenia emocji i podjęcia racjonalnych decyzji odnośnie do sposobu prowadzenia debaty publicznej w najbliższych miesiącach, dla dobra przyszłych pokoleń i dla dobra naszej Ojczyzny – Polski" – napisał abp Stanisław Gądecki. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ jw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL