Koncertem „Gala gwiazd”, w którym zabrzmią utwory muzyki operowej i operetkowej, w sobotni wieczór w zamkowym parku rozpocznie się 56. Muzyczny Festiwal w Łańcucie (Podkarpackie).
Publiczność zgromadzona w parku otaczającym dawną rezydencję Lubomirskich i Potockich wysłucha najsłynniejszych arii i duetów z dzieł operowych i operetkowych takich mistrzów jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Gioacchino Rossini, Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini oraz Franz Lehar.
Wśród solistów, którzy tego wieczoru wystąpią na scenie plenerowej znajdzie się jeden z najsłynniejszych barytonów świata - Andrzej Dobber oraz sopranistka (sopran koloraturowy) Katarzyna Dondalska. Towarzyszyć im będzie Monika Ledzion-Porczyńska (mezzosopran), Paweł Skałuba (tenor), Joanna Woś (sopran koloraturowy). Oprócz solistów w koncercie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, a całość poprowadzi dyrygent Sławomir Chrzanowski, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej.
W programie tegorocznej edycji festiwalu znajdzie się jeszcze jeden koncert plenerowy, także w zamkowym parku. Już następnego dnia - w niedzielę - przed festiwalową publicznością zaprezentuje się diva muzyki jazzowej i brazylijskich rytmów - Ive Mendes. Artystka wystąpi ze swoim autorskim repertuarem w towarzystwie zespołu instrumentalistów brytyjskich i kwintetu smyczkowego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.
Dyrektor festiwalu i Filharmonii Podkarpackiej prof. Marta Wierzbieniec przypomniała, że koncerty plenerowe Muzycznego Festiwalu w Łańcucie cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności i każdego roku gromadzą przed sceną około 3,5 tys. miłośników klasycznych dźwięków. "Zgodnie z wieloletnią tradycją dwa pierwsze koncerty zaplanowane zostały właśnie przed łańcuckim zamkiem. Trudno bowiem znaleźć odpowiedniejsze miejsce, które nie tylko nada koncertom urokliwego klimatu, ale także będzie wystarczająco przestronne, by pomieścić tak liczną publiczność” – zauważyła Wierzbieniec.
Dla tych, którzy nie będą mogli obejrzeć koncertu inauguracyjnego na żywo, przygotowano transmisję na antenie TVP3 Rzeszów.„Spotkajmy się w Łańcucie – dzięki muzyce, przy muzyce i dla muzyki” – zachęca dyr. Wierzbieniec.
Tegoroczny festiwal potrwa do 28 maja. W programie znajdzie się 9 koncertów, łączących różne formy i style muzyczne, z muzyką od baroku do współczesności. Wzorem lat ubiegłych większość koncertów odbywać się będzie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich, ale także w Filharmonii Podkarpackiej, w zamkowym parku oraz – po raz pierwszy - w jednym z łańcuckich hoteli.
W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów przewidziano jeszcze koncerty: polskiego zespołu Apollon Musagete Quartett; łotewskiej pianistki Diny Yoffe, laureatki II nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina; Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Michaela Maciaszczyka; rosyjskiego wiolonczelisty Ivana Monighettiego (zdaniem Wierzbieniec - pierwszego wiolonczelisty świata) czy koncert z „Odą do radości” Beethovena, którą wykonają soliści wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej i Chórem Filharmonii Narodowej. Szczególną gratką dla melomanów będzie występ światowej sławy pianistki Gabrieli Montero.
Na zakończenie festiwalu wystąpi Janusz Olejniczak z towarzyszeniem grupy Chopin University Of Music Big Band.
Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
Pierwsze łańcuckie spotkania z muzyką poważną odbyły się w 1961 pod nazwą Dni Muzyki Kameralnej w dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich - w łańcuckim zamku, gdzie festiwal gości do dziś dnia.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/aszw/