B. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Paweł Machcewicz zapowiedział odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego po tym, jak WSA odrzucił jego skargę na zarządzenie ministra kultury łączące Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na niejawnym posiedzeniu, które miało miejsce 9 maja odrzucił skargi Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (do skargi tej włączyło się też miasto Gdańsk), b. dyrektora tej placówki Pawła Machcewicza oraz Rzecznika Praw Obywatelskich na zarządzenie ministra kultury z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia dwóch wspomnianych gdańskich muzeów.
W krótkim uzasadnieniu sąd wskazał, że w zarządzenie resortu było "aktem kierownictwa wewnętrznego i jako taki nie podlega kontroli sądu administracyjnego".
B. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przestał pełnić tą funkcję tuż po połączeniu placówek) zapowiedział w czwartek w rozmowie z PAP, że odwoła się do NSA od decyzji WSA.
"Wydaje mi się, że działania administracji powinny podlegać ocenie prawnej. Byłoby to sprzeczne z takim elementarnym poczuciem sprawiedliwości, gdyby prawo i sądy nie mogły służyć kontroli poczynań władzy i administracji. WSA stwierdził, że nie do niego należy ocena, czy minister kultury postąpił zgodnie z prawem. W takim razie kto ma oceniać, czy administracja państwowa postępuje zgodnie z prawem?" – pytał retorycznie w rozmowie z PAP Machcewicz. "Oczywiście każde orzeczenie sądu musi być przyjęte po wyczerpaniu całej drogi sądowej" – zaznaczył.
Machcewicz zwrócił uwagę, że decyzja WSA z dnia 9 maja br. oparta została na innej interpretacji prawa niż ta, którą WSA przyjmował wydając wcześniejsze decyzje czasowo wstrzymujące wykonanie zarządzenia resortu o połączeniu placówek. „Wówczas WSA uważał, że jak najbardziej taka decyzja podlega kognicji tego sądu” – wskazał Machcewicz.
MIIWŚ w Gdańsku zostało utworzone w 2008 r. Budowa obiektu trwała od 2012 do 2016 r.; muzeum zostało otwarte 23 marca tego roku. Wiosną ub.r. ministerstwo kultury zapowiedziało, że planuje połączyć to muzeum z - powołanym przez siebie w grudniu 2015 r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.
Decyzji tej sprzeciwiła się część środowiska naukowego oraz kulturalnego a także dyrekcja MIIWŚ, władze lokalne i Rzecznik Praw Obywatelskich. Trzy osttanie podmioty złożyły w tej sprawie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skargach tych zarzucano Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in., że podjęło ono decyzję o połączeniu gdańskich placówek bez koniecznej - zdaniem skarżących - konsultacji z Radą ds. Muzeów. Autorzy skargi zwracali też uwagę, że część osób, które przekazały MIIWŚ swoje rodzinne pamiątki po zapowiedzi połączenia placówek nosi się z zamiarem ich odebrania, a miasto Gdańsk zapowiedziało, że może wystąpić do sądu o cofnięcie darowizny działki, na której powstało muzeum.
Do skarg dołączono też wniosek o czasowe wstrzymanie połączenia muzeów do momentu aż skargi zostaną rozpatrzone. WSA do wniosku się przychylił wstrzymując połączenie. Od tej decyzji odwołało się jednak - skutecznie - do NSA ministerstwo kultury i na początku kwietnia br. resort podjął decyzję o połączeniu placówek. Automatycznie w MIIWŚ powołano nowego dyrektora, a dotychczasowa dyrekcja przestała pełnić swoje funkcje. (PAP)
aks/ pat/