Bajończycy

26.10.2018
43 pułk piechoty bajończykow. Źródlo: Wikimedia Commons 43 pułk piechoty bajończykow. Źródlo: Wikimedia Commons

Był to pododdział Legii Cudzoziemskiej sformowany z polskich ochotników w sierpniu 1914 r. we francuskiej miejscowości Bayonne. Pierwotne plany zakładały stworzenie we Francji Legionu Polskiego, ale werbunek ograniczono ostatecznie do 200 żołnierzy, których wcielono do 1 Pułku Cudzoziemskiego. Pierwszym dowódcą został por. Julien M. S. Doumic, po jego śmierci zaś kpt. Juvénal O. d’Amilly. W pułku Polacy walczyli ramię w ramię z Czechami, Belgami i Włochami.

Od końca października 1914 r. Bajończycy bili się na froncie zachodnim, głównie w Szampanii. Ich odwaga stała się legendarna, ale przypłacano ją ogromnymi stratami. Największe ponieśli w bitwie pod Arras 9 maja 1915 r. Siły polskie zdziesiątkowano – przeżyło zaledwie 50 żołnierzy, co oznacza, że na polu bitwy poniosło śmierć 75 proc. stanu osobowego. W wyniku kolejnych strat już latem 1915 r. oddział rozwiązano.

Inną grupę Polaków rekrutowanych w Bayonne stanowili tzw. Rueilczycy. Nie tworzyli oni jednak zwartego oddziału, lecz po przeszkoleniu byli wcielani do różnych formacji 3 Pułku Cudzoziemskiego. Ich nazwa pochodzi od miejscowości Rueil, gdzie stacjonowali po przeniesieniu z Bayonne.

Wśród Bajończyków walczył też słynny polski malarz i rzeźbiarz Xawery Dunikowski, który zaprojektował sztandar oddziału.
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL