Stalinizm

22.02.2017

Bieg "Tropem Wilczym" upamiętni m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia"

Trener, maratończyk Jerzy Skarżyński (L), red. nacz. portalu MaratonyPolskie.pl Michał Walczewski (2L), Lilia Luboniewicz z Fundacji Wolność i Demokracja (3L), rzeczniczka projektu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska (4L), prezes IPN Jarosław Szarek (6L) oraz ambasador V edycji Biegu Tropem Wilczym, aktor Jacek Rozenek (5L). Fot. PAP/T. Gzell Trener, maratończyk Jerzy Skarżyński (L), red. nacz. portalu MaratonyPolskie.pl Michał Walczewski (2L), Lilia Luboniewicz z Fundacji Wolność i Demokracja (3L), rzeczniczka projektu "Tropem Wilczym" Barbara Konarska (4L), prezes IPN Jarosław Szarek (6L) oraz ambasador V edycji Biegu Tropem Wilczym, aktor Jacek Rozenek (5L). Fot. PAP/T. Gzell

Żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego, w tym m.in. Józefa Bandzo "Jastrzębia" i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", upamiętni tegoroczny bieg "Tropem Wilczym", który w niedzielę odbędzie się w całej Polsce, a także poza jej granicami.

"Mamy bardzo mało takich wydarzeń, które moglibyśmy wspólnotowo obchodzić; takich, które sprawiłyby, że to nasze polskie, spolaryzowane społeczeństwo mogłoby poczuć się wspólnie. I bieg +Tropem Wilczym+ jest właśnie czymś takim" - przekonywała w środę w Warszawie rzecznik prasowy tego wydarzenia, Barbara Konarska. Jak mówiła, bieg jest także formą zbliżenia się do warunków, w których działali żołnierze wyklęci, m.in. dzięki temu, że jest połączony z wysiłkiem i odbywa się w parku lub lesie.

W tegorocznej, piątej edycji wydarzenia (jego pełna nazwa to "Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych") weźmie udział ok. 60 tys. osób w 240 miejscowościach w Polsce. Biegacze wystartują również w Australii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Chicago i Nowy Jork), Wielkiej Brytanii, a także na Litwie i Ukrainie. W tym roku w biegu udział weźmie także wojsko, m.in. żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie, Iraku, Kuwejcie i Kosowie. Do udziału w biegu w Skwierzynie (woj. lubuskie) zgłosili się również żołnierze amerykańscy, którzy obecnie stacjonują w Polsce.

Tradycyjna długość biegu wynosi 1963 metry, co stanowi odwołanie do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak "Lalek". Biegi jednak odbywają się również na dłuższych dystansach, np. w Warszawie jest to 5 i 10 kilometrów.

Ideą biegu "Tropem Wilczym", którego głównym organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja, jest krzewienie wiedzy i umacnianie pamięci o żołnierzach wyklętych. Służy temu - jak mówiła Konarska - współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej, który sfinansował produkcję ok. 65 tys. medali pamiątkowych dla biegaczy, a także wydał broszurę z dziesięcioma biogramami osób, które po wojnie stawiały opór sowietyzacji Polski.

W tym roku są to m.in. zmarły w ubiegłym roku kpt. Józef Bandzo "Jastrząb" - jeden z ostatnich żołnierzy 3. i 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Był on podkomendnym mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", którego życiorys także znalazł się w broszurze IPN. Poza nimi są to Lech Leon Beynar vel Paweł Jasienica "Nowina", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka", Lidia Lwow-Eberle "Lala", Lucjan Minkiewicz "Wiktor", Franciszek Niepokólczycki "Halny", Feliks Selmanowicz "Zagończyk", Danuta Siedzikówna "Inka" i Leon Taraszkiewicz "Jastrząb". Wszyscy należeli do powojennego podziemia, a broszury z ich fotografiami i biografiami otrzymają uczestnicy biegu. W broszurze jest również krótki komentarz historyczny wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który od wielu lat wraz z zespołem zajmuje się poszukiwaniami tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego.

"Marzyli o wolnej, niepodległej Polsce (...), a ich walka zaczęła się tak naprawdę 1 września 1939 roku. To była walka o niepodległą Polskę, najpierw z dwoma okupantami, a później ze zniewoleniem komunistycznym, ale tak jak Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ było spadkobiercą Armii Krajowej, takie były (też) rodowody tych żołnierzy wyklętych. Oni zaczynali najczęściej walcząc z okupacją niemiecką i okupacją sowiecką" - przypomniał prezes IPN Jarosław Szarek.

Podkreślił też, że dzięki pracy IPN, w tym prof. Szwagrzyka, żołnierze powojennego podziemia powracają w polskiej pamięci, choć władze komunistyczne chciały, by nie pozostał po nich żaden ślad.

Prezes IPN dodał, że bieg "Tropem Wilczym" jest jednym z wielu wydarzeń organizowanych w związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji - jak mówił Szarek - IPN organizuje m.in. spotkania z historykami, pokazy wystaw, filmów, konkursy, warsztaty i gry edukacyjne, w tym nowy Pokój Zagadek IPN, który znajduje się w Przystanku Historia w Warszawie. Opisy wszystkich zaplanowanych przez IPN wydarzeń znajdują się na stronie Instytutu.

Szczegółowe informacje o biegu "Tropem Wilczym", w tym także o jego sponsorach i ich inicjatywach, oraz możliwość rejestracji znajdują się na stronie www.tropemwilczym.pl. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL