Bitwa pod Gorlicami

05.09.2018
Żołnierze niemieccy na tle Gorlic przygotowują się do pościgu za Rosjanami. Źródło: Wikimedia Commons Żołnierze niemieccy na tle Gorlic przygotowują się do pościgu za Rosjanami. Źródło: Wikimedia Commons

W pierwszej połowie września 1914 r. ofensywa rosyjskich armii doprowadziła do zdobycia przez nie Lwowa i Przemyśla oraz przekroczenia Sanu i Wisłoki. Front przebiegał na linii: Gorlice, Tarnów, rzeka Nida, na której przez blisko pół roku toczyła się charakterystyczna dla I wojny walka pozycyjna.

Rosjanie mieli w niej przewagę i realne stało się opanowanie przez nich Krakowa, zachodniej Galicji, a nawet Górnego Śląska. Wobec zagrożenia szef sztabu armii austro-węgierskiej gen. Franz von Hötzendorf zwrócił się o wsparcie do Paula von Hindenburga, dowódcy frontu wschodniego wojsk niemieckich. Niemcy mając przed sobą wizję utraty Śląska, udzielili wsparcia i 2 maja 1915 r. siły niemiecko-austriackie gen. Augusta von Mackensena zaatakowały Rosjan pod Gorlicami.

Na liczącym 35 km odcinku planowanego przełamania frontu wojska niemiecko-austriackie dysponowały ok. 125 tys. żołnierzy i ponad 600 działami. Siły Rosjan były o połowę mniejsze i liczyły 60 tys. ludzi oraz tylko 150 dział. Nieznacznie dysproporcje te zacierał fakt, że wojska rosyjskie miały większe doświadczenie bojowe – były też bardziej wyczerpane. 

Uderzenie wojsk państw centralnych zaczęło się o godz. 6 rano trwającym ponad cztery godziny ostrzałem artyleryjskim. Nie był on zbyt skuteczny: natarcie na Gorlice nie dało efektów i konieczne okazało się powtórzenie ostrzału, po którym Gorlice skapitulowały. Cięższe walki toczyły się na dalszych odcinkach; m.in. w walce na wzgórzu Pustki zginęło ok. pięciuset żołnierzy polskich. 

W ciągu dnia wojskom niemiecko-austriackim udało się zdobyć pozycje rosyjskie. Następnego dnia kontynuowano ofensywę. Momentem absolutnego przełamania był 4 maja. 5 maja zdobyto Żmigród, później Tarnów i Rzeszów. 3 czerwca w rękach austriackich znalazł się Przemyśl, potem Lwów. Cel pierwszego ataku, Gorlice, zniszczono niemal w całości.


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL