Polska po 1989 roku

31.12.2018

Blisko 4,3 mln pielgrzymów odwiedziło w mijającym roku Jasną Górę

Częstochowa, 14.08.2018. Msza święta odprawiona dla uczestników pielgrzymek, 14 bm. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Fot. PAP/W. Deska Częstochowa, 14.08.2018. Msza święta odprawiona dla uczestników pielgrzymek, 14 bm. w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Fot. PAP/W. Deska

Blisko 4,3 mln pielgrzymów i turystów odwiedziło w mijającym roku Jasną Górę. Pieszo dotarło do sanktuarium ok. 124 tys. pątników. Wśród najważniejszych wydarzeń kończącego się roku były obchody 100-lecia polskiej niepodległości i modlitwy w 40-lecie wyboru Karola Wojtyły na papieża.

W poniedziałek biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium podsumowało 2018 rok, w którym Jasną Górę odwiedziło około 300 tys. pielgrzymów więcej niż rok wcześniej.

"W ostatnim dniu roku 2018 Jasna Góra dziękuję za każdego pielgrzyma, który przybył tu, na to święte miejsce. Dziękujemy za waszą modlitwę, za trwanie na modlitwie przed Cudownym obrazem Matki Bożej. Dziękujemy za wielkie wydarzenia, które związane są z historią naszej ojczyzny i historią tego świętego miejsca" – powiedział w specjalnym podziękowaniu przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, wspominając m.in. zorganizowane 4 listopada jasnogórskie uroczystości z okazji 100-lecia niepodległości.

W kończącym się 2018 r. w 200 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział 834 tys. osób. Około 124 tys. wiernych przybyło do sanktuarium w 255 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8,8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (133 grupy), a 440 osób (16 grup) w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 20 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 170 pielgrzymów z dwóch grup – na rolkach.

Wśród ogólnopolskich pielgrzymek w kończącym się roku najliczniej byli reprezentowani członkowie i sympatycy Rodziny Radia Maryja i Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a także rolnicy, anonimowi alkoholicy, związkowcy (w ramach dorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy), motocykliści, rolnicy (w ramach uroczystości Dożynek Jasnogórskich), członkowie Kół Żywego Różańca czy uczniowie i nauczyciele szkół im. Jana Pawła II. O pomyślny wynik egzaminu dojrzałości modliło się na Jasnej Górze blisko 97,7 tys. maturzystów z różnych regionów Polski.

W 2018 r. po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę m.in. Pielgrzymka Kombatantów Podziemia Antykomunistycznego – Żołnierzy Wyklętych i Narodowa Pielgrzymka Seniorów, a także Pielgrzymka Osób Walczących z Mukowiscydozą, Pielgrzymka Polskich Geografów i Pielgrzymka ewangelizatorów z "Przystanku Jezus".

Jak wyliczyli gospodarze jasnogórskiego sanktuarium ojcowie paulini, w minionym roku poza polskimi kardynałami, arcybiskupami i biskupami Jasną Górę odwiedziło 53 hierarchów z 32 państw. Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z kilkudziesięciu krajów świata – najwięcej z Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Japonii i z Wielkiej Brytanii. Oprowadzając obcokrajowców, przewodnicy używali blisko 10 języków.

W całym roku na Jasnej Górze odprawiono ponad 63,6 tys. mszy św., podczas których kapłani rozdzielili przeszło 2,3 mln komunii. Odbyło się 237 nocnych czuwań zorganizowanych przez różne grupy modlitewne. Do Księgi Apelowej wpisano 60 tys. intencji.

Do najważniejszych wydarzeń świętowanych na Jasnej Górze w 2018 r. należał jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileuszowy rok wypełniły konferencje, pielgrzymki, koncerty i konkursy poświęcone 100-leciu Polski niepodległej. Główne uroczystości z udziałem dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych i pielgrzymów, odbyły się 4 listopada – to właśnie tego dnia, przed stu laty, sanktuarium jasnogórskie – jako jedno z pierwszych miejsc w kraju – znalazło się w polskich rękach. W dniu jubileuszu na jasnogórskiej wieży zawieszono 100-metrową flagę narodową, a wieża została podświetlona w biało-czerwonych barwach.

W roku jubileuszu w jasnogórskim Arsenale otwarta została wystawa "Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918". Wśród eksponatów znalazły się m.in. fotogramy z klasztornego archiwum, biżuteria patriotyczna, ryngrafy, odznaczenia wojskowe i pamiątki pozostawione na Jasnej Górze przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W Arsenale wystawiona była także pamiątkowa księga z okazji 100-lecia niepodległości. Ponadto w sanktuarium był realizowany projekt edukacyjny "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje", skierowany do dzieci i młodzieży.

Wśród wydarzeń kończącego się roku było również uruchomienie w marcu oficjalnego profilu Jasnej Góry na Twitterze – @JasnaGoraNews. Znaleźć tam można relacje z życia Jasnej Góry, informacje dla pielgrzymów i ciekawostki dotyczące historii sanktuarium. (PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL