Europa i świat po 1989 roku

11.07.2018

Bośnia i Hercegowina: uroczystości w 23. rocznicę masakry w Srebrenicy

Tysiące Bośniaków (bośniackich Muzułmanów) zebrały się w środę w Srebrenicy, by w 23. rocznicę masakry w Srebrenicy dokonanej przez Serbów bośniackich uczestniczyć w pochówku 35 niedawno zidentyfikowanych ofiar.

Pochowano je na cmentarzu memorialnym w pobliżu Srebrenicy obok pogrzebanych wcześniej 6 575 innych ofiar zbrodni ekshumowanych ze zbiorowych grobów. Do tej pory nie ustalono jeszcze tożsamości ponad tysiąca osób z tych masowych grobów.

11 lipca 1995 roku, po zajęciu Srebrenicy, wówczas muzułmańskiej enklawy chronionej przez holenderskich żołnierzy sił ONZ, oddziały Serbów bośniackich wymordowały w pobliżu miasta blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Holendrzy wydali nawet 5 tys. Bośniaków, którzy schronili się przed wywózką w ich bazie w Potoczari, w przekonaniu, że wyjazd stamtąd jest dla nich jedynym wyjściem. Kilkudniowa masakra została przez oenzetowski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii uznana za ludobójstwo, a dzień jej rozpoczęcia jest w BiH dniem żałoby narodowej.

"Srebrenica stała się globalnym symbolem ludobójstwa, ostrzeżeniem, że do żadnego innego ludobójstwa nie może dojść nigdzie na świecie" - powiedział Nermin Alivuković, przewodniczący komitetu organizacyjnego uroczystości w Srebrenicy.

"Zawsze kiedy tu przyjeżdżam, brakuje mi słów. Te stele, te nazwiska wyryte w zimnym marmurze, ten piękny krajobraz, który tak ostro kontrastuje ze złem, które tu się wydarzyło, stanowią świadectwo okrucieństwa, do jakiego zdolni są ludzie, gdy nasyceni są propagandą i uprzedzeniami, strachem i nienawiścią" - powiedziała Dunja Mijatović, komisarz praw człowieka Rady Europy.

Były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić został skazany w listopadzie ubiegłego roku na karę dożywotniego więzienia za ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie z lat 1992-95. Haski Trybunał ds. Zbrodni w b. Jugosławii orzekł wtedy, że Mladić jest winny 10 spośród 11 zarzutów, w tym dowodzenia oddziałami odpowiedzialnymi za największe zbrodnie podczas konfliktu: wymordowanie 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy w 1995 roku i oblężenie Sarajewa, które trwało 43 miesiące i podczas którego zginęło ponad 11 tys. cywilów.

Chociaż Międzynarodowy Trybunał ds.Zbrodni w b.Jugosławii uznał masakrę w Srebrenicy za ludobójstwo, Serbowie nigdy nie zgodzili się na takie określenie nie zgodzili. Na tegorocznych obchodach nie było żadnej delegacji bośniackich Serbów ani przedstawicieli samej Serbii.

Obecnie w Hadze rozpoczął się proces apelacyjny Mladicia. (PAP)

jo/ mc/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL