Inne

30.10.2014 aktualizacja 14.07.2016

Bp Pieronek otrzymał Laur Krakowa XXI wieku

Bp Tadeusz Pieronek. Fot. PAP/J. Bednarczyk Bp Tadeusz Pieronek. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Bp Tadeusz Pieronek otrzymał w czwartek „Laur Krakowa XXI wieku”. Nagrodzono go za „tworzenie wyjątkowej inspiracji do poszukiwania drogi prawdy, dojrzałości, rozsądku i porozumienia ludzi w różnorodnych środowiskach”.

Podczas uroczystości wręczenia nagrody prof. Franciszek Ziejka podkreślił, że bp Pieronek jest jednym z ważniejszych ludzi polskiego Kościoła, który ma odwagę zabierania głosu w najważniejszych sprawach.

"Przyzwyczailiśmy się, że nierzadko jest to głos donośny, wywołujący sprzeciw u zwolenników konserwatywnych odłamów społeczeństwa polskiego, a także u niejednego z hierarchów. Ta postawa samodzielnego, krytycznego niekiedy podejścia do spraw Kościoła i państwa obecna jest w postępowaniu bp. Pieronka od wielu lat" - powiedział prof. Ziejka.

Jak dodał nie na darmo za swą dewizę biskupią ks. Pieronek obrał słowa "In veritate" ("W prawdzie"). "Działając zgodnie z tą dewizą walczył i nadal walczy o prawdę w Kościele i w naszym codziennym życiu" – mówił prof. Ziejka. Dodał, że biskup pisząc cotygodniowe felietony prowadzi systematyczną pracę nad "przeobrażeniem nas w ludzi rozumniejszych i lepszych".

"Przyzwyczailiśmy się, że nierzadko jest to głos donośny, wywołujący sprzeciw u zwolenników konserwatywnych odłamów społeczeństwa polskiego, a także u niejednego z hierarchów. Ta postawa samodzielnego, krytycznego niekiedy podejścia do spraw Kościoła i państwa obecna jest w postępowaniu bp. Pieronka od wielu lat" - powiedział prof. Franciszek Ziejka.

Prof. Ziejka podkreślił, że laureat Lauru jest jednym z symboli Krakowa „jak hejnał krakowski, Wieża Ratuszowa, Sukiennice i Wawel”, na którym zresztą biskup od kilkudziesięciu lat mieszka.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że Laurem wyróżniane są wybitne osobowości. "Ludzie, którzy - jak ksiądz biskup prof. Tadeusz Pieronek swoją pracą i dorobkiem pomnażają dziedzictwo intelektualne miasta i umacniają rangę Krakowa jako ośrodka nauki, kultury, życia intelektualnego i duchowego" – powiedział Majchrowski. "Jeżeli porównamy wypowiedzi bp. Pieronka nawet na bardzo ostre tematy wzbudzające kontrowersje z wypowiedziami polityków, to już wiemy dlaczego tę nagrodę otrzymuje biskup" – dodał prezydent.

Bp Pieronek dziękował kapitule za dostrzeżenie i docenienie jego dotychczasowej pracy. "O sobie mówił nie będę, bo powiedziano dziś już za dużo" – zaznaczył. Wyznał, że jako młody chłopak, był namawiany do wstąpienia do zakonu cystersów, a jednym z argumentów, który usłyszał było, że jeśli spotka w klasztorze opata będzie mógł go pocałować w pierścień. "Natychmiast pomyślałem, że to nie dla mnie" – wspominał bp Pieronek.

Laur Krakowa XXI wieku przyznawany jest od 2001 r. przez kapitułę, w której zasiadają przedstawiciele: nauki, sztuki i biznesu. Jej prezesem jest Anna Zabdyr-Jamróz. Nagrodę tą otrzymali wcześniej: Krystyna Styrna-Bartkowicz, prof. Tadeusz Chrzanowski, Zbigniew Kazimierz Witek, prof. Jerzy Wyrozumski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr i o. Leon Knabit. Przed rokiem wyróżnieniem tym uhonorowano Wojciecha Leśnikowskiego profesora Szkoły Architektury Uniwersytetu Kansas w Lawrence (USA).

Bp Pieronek kilka dni temu skończył 80 lat. Urodził się w Radziechowach koło Żywca. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz prawo kanoniczne na KUL w Lublinie, a następnie w Rzymie, gdzie studiował także przy Najwyższym Trybunale Kościelnym, zwanym Rotą Rzymską. Jest profesorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r., a sakrę biskupią w kwietniu 1992 r. od papieża Jana Pawła II. Jako dewizę biskupią obrał słowa "In veritate" ("W prawdzie"), a jego herb biskupi przedstawia chustę świętej Weroniki.

Od 1992 do 1998 r. był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej, a w latach 1993-98 sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Był wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (dawniej PAT) i rektorem PAT od 1998 do 2004 r.

Jest biskupem tytularnym diecezji Cufruta. W 2005 r. kierował pracami trybunału rogatoryjnego, który zbierał w Polsce zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Z jego inicjatywy co roku w Krakowie organizowana jest konferencja "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” z udziałem najważniejszych europejskich polityków i duchownych.

Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, laureatem przyznawanego przez „Tygodnik Powszechny” Medalu św. Jerzego. W kwietniu br. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski .(PAP)

wos/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL