Religia

29.08.2018

Bp W. Lechowicz: abp Wesoły był mostem łączącym Polonię z ojczyzną

Abp Wesoły był mostem łączącym Polonię z ojczyzną, duszpasterską ostoją polskich emigrantów - napisał delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz w liście po śmierci abp. Szczepana Wesołego, który zmarł we wtorek w Rzymie.

Jak zaznaczył bp Lechowicz, wiadomość o śmierci abp Wesołego, który niemal przez całe swoje kapłańskie i biskupie życie związany był z polską emigracją, przyjął z "głębokim smutkiem".

"Sam doświadczając losu emigranta, doskonale rozumiał potrzebę duszpasterskiej troski o Polaków żyjących z dała od Ojczyzny i najbliższych. Od 1980 roku ta duszpasterska wrażliwość na los polskich emigrantów łączyła się z misją delegata Prymasa Polski do spraw Duszpasterstwa Polonii" - ocenił delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jego zdaniem, abp Wesoły wypełniał swoje obowiązki "w duchu całkowitego oddania i radosnej służby". "Nie ma chyba zakątka świata, gdzie żyliby Polacy i gdzie by nie dotarł z duszpasterską posługą. Jego postawa naznaczona wiarą i miłością, przywiązaniem do Kościoła i Polski, połączona z pokorą, pogodą ducha i rozległą wiedzą, zjednywała mu powszechną sympatię i szacunek" - zaznaczył.

Dodał, że Polacy żyjący pod różną szerokością geograficzną dostrzegali w zmarłym i jego pracy "rys Chrystusa Dobrego Pasterza oraz żywy znak łączności z Polską i Kościołem w ojczystym kraju". "Był swoistym mostem łączącym Polonię z umiłowaną Ojczyzną. Za widzialną stroną duszpasterskiej pracy +biskupa na walizkach+ kryła się głęboka duchowość, oparta na wierze i zaufaniu Jezusowi oraz Matce Najświętszej – Królowej Polski" - ocenił bp Lechowicz.

Hierarcha zaapelował do wiernych o modlitwę indywidualną i wspólnotową za śp. abp. Wesołego, "by ten niezmordowany pasterz Polonii znalazł ukojenie w bliskości Jezusa i w ramionach Matki miłosierdzia". "Dotknięci bólem z powodu śmierci abp. Szczepana Wesołego, dziękujmy Bogu za Jego osobę i ofiarną posługę dla Polonii, dla której był darem od Pana Boga. Modlitwą spłacajmy dług wdzięczności wobec ks. abp. Szczepana Wesołego, który przechodzi do historii Kościoła i Polski jako duszpasterska ostoja polskich emigrantów" - napisał.

Abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II, zmarł we wtorek o godz. 18.37 w Rzymie. Miał 92 lata. Posługę kapłańską sprawował 62 lata kapłaństwa i z czego 50 lat był biskupem.(PAP)

autorka: Iwona Żurek

iżu/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL