Polska po 1989 roku

09.11.2018

Caritas Polska: 100 projektów na stulecie odzyskania niepodległości

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Fot. PAP/T. Gzell  Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Fot. PAP/T. Gzell

100 projektów na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę to inicjatywa, której głównym założeniem jest sfinansowanie 100 projektów wsparcia osób potrzebujących i zagrożonych wykluczeniem społecznym – poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Caritas Polska.

"Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę stało się dla nas okazją do podjęcia nowych inicjatyw skierowanych do młodszych i starszych, które miały za zadanie nieść pomoc, ale także aktywizować społecznie i promować szacunek do naszego kraju. W programy Caritas Polska, związane z 100-leciem niepodległości, włączyli się wolontariusze Caritasu, seniorzy, młodzież i wiele innych osób" – podkreślają autorzy komunikatu.

Dodają jednocześnie, że "Pomagamy na 100" to program Caritas Polska i Jeronimo Martins z siecią sklepów "Biedronka". Złożyły się na nią kampania społeczna z udziałem polskich stulatków, program kart dla seniorów "Na codzienne zakupy", program niemarnowania żywności "Spiżarnia Caritas" oraz "100 na 100” – 100 projektów diecezjalnych Caritas na stulecie odzyskania niepodległości.

Jak poinformowali autorzy komunikatu, w archidiecezji gdańskiej realizowany jest projekt "Tajemnice ogrodu", w którym seniorzy uczestniczyli w porannej gimnastyce z rehabilitantem i w zajęciach manualnych. Była też okazja do spotkania z pielęgniarką, poświęconego pierwszej pomocy, i do spotkania z dietetykiem i wolontariuszami z EVS, które dodało uczestnikom dużo energii i nowej wiedzy.

W diecezji gliwickiej projekt "Historia legendą utkana" to cykl spotkań z dziećmi, młodzieżą i seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi, organizowany przez Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Borowej Wsi koło Gliwic. Uczestnicy projektu zapoznali się z historią Śląska, a w szczególności Borowej Wsi. Mieli okazje poznać herb, stroje, tradycje i zwyczaje tego regionu, a także stworzyć własne mapy życia. Wyruszyli także, by zwiedzić zabytkowy kościół w Borowej Wsi.

W archidiecezji poznańskiej w ramach projektu "Bezpieczna na randce i nie tylko" jego uczestnicy wzięli udział w zajęciach z samoobrony i w wykładach "Spotkajmy się w realu". Do wszystkich uczestników zajęć trafił również poradnik z informacjami o zagrożeniach, jakie czyhają na nich we współczesnym świecie.

W diecezji tarnowskiej projekt "Tymowska Niepodległość ze św. Urszulą Ledóchowską" zakłada integrację lokalnej społeczności wokół treści patriotycznych. Zorganizowane zostaną szkolenia, warsztaty i zajęcia o tematyce historycznej oraz z tradycyjnych tańców i pieśni, zawody sportowe oraz zajęcia dodatkowe, a także spacery na groby żołnierzy. Działania będą prowadzili lokalni działacze, nauczyciele i rodzice, a skierowane będą do dzieci i młodzieży, m.in. spektakl kukiełkowy "Legenda o smoku wawelskim" czy zajęcia kulinarne, jak pieczenie i ozdabianie ciasteczek oraz tortilli.

"Karta dla seniora" to program pomocy charytatywnej dla ubogich, potrzebujących, dotkniętych wykluczeniem socjalnym i społecznym, a w szczególności najuboższych seniorów. Głównym elementem programu jest karta płatnicza umożliwiająca zapłatę za zakupy w sieci sklepów Biedronka o wartości maksymalnie 200 zł miesięcznie. Celem programu jest wymierna, całoroczna pomoc finansowa dla ponad pięciu tysięcy osób starszych, samotnych, potrzebujących, zamieszkujących małe miejscowości lub wsie, w których pobliżu jest sklep Biedronka oraz aktywizacja społeczna tych osób. Program "Na codzienne zakupy" realizowany jest od 1 marca 2018 r. do 31 grudnia 2018 roku.

"Spiżarnia Caritas" to ogólnopolski program odbioru i dystrybucji pełnowartościowej żywności wycofanej ze sprzedaży. Realizowany jest od marca 2017 roku przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas diecezjalnymi. Program ma na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności przez dystrybucję produktów spożywczych z krótkim terminem przydatności. Produkty odbierane są ze sklepów i przekazywane do placówek Caritasu oraz bezpośrednio do osób potrzebujących. Drugim kanałem dystrybucji jest wydawanie żywności w postaci paczek w punktach wydawania żywności "Spiżarnia Caritas" lub w parafiach. W ramach programu pomoc w postaci paczek i posiłków otrzymuje codziennie około 10 tysięcy osób.

W programie przekazywania żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia uczestniczy 30 Caritas diecezjalnych oraz organizacje współpracujące, które deklarują gotowość odbierania i dystrybucji żywności z 500 sklepów sieci Biedronka. Wolontariusze i pracownicy Caritasu odbierają ze wskazanych sklepów Biedronka żywność, która nie może zostać sprzedana ze względu na krótki termin przydatności do spożycia. Są to produkty pełnowartościowe, w tym mięso, ryby, nabiał, produkty garmażeryjne, pieczywo, owoce i warzywa. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL