94 proc Polaków uważa, że pamięć o papieżu Janie Pawle II - mimo upływu 10 lat od jego śmierci - jest wciąż żywa, w tym 61 proc. ogółu - zdecydowanie tak ocenia; odmiennego zdania jest 5 proc. - wynika z marcowego sondażu CBOS.
W porównaniu z ubiegłorocznym o 11 punktów procentowych zmniejszyła się grupa osób uznających społeczną pamięć o Janie Pawle II za niekwestionowaną; z 2 proc. do 5 przybyło tych, którzy mają odmienne zdanie na ten temat.
Według CBOS, wyraźnie rzadziej niż przekonanie dotyczące pamięci o Janie Pawle II deklarowane jest to, które odnosi się do znajomości papieskiego nauczania.
Wprawdzie również w tej kwestii większość badanych (71 proc.) uważa, że Polacy w większości znają treść nauczania Jana Pawła II, jednak wątpliwości co do tego nie ma tylko 18 proc. (o 8 punktów procentowych mniej niż przed rokiem).
W jeszcze mniejszym stopniu - podkreśla CBOS - badani są przekonani, że nauczanie Jana Pawła II znajduje zastosowanie w życiu Polaków. W tym przypadku odpowiedzi są równo podzielone.
Niezmiennie dla niemal wszystkich dorosłych Polaków (95 proc.), od 2014 roku wzrost o 3 punkty proc., Jan Paweł II pozostaje wzorem postępowania, w tym dwie trzecie (65 proc. ogółu, spadek o 2 punkty proc.) nie ma co do tego wątpliwości.
45 proc. respondentów (od ubiegłego roku spadek o 3 punkty proc.) uważa, że większość Polaków kieruje się w swoim życiu wskazaniami Jana Pawła II, w tym 8 proc. (od ubiegłego roku spadek o 2 punkty proc.) jest o tym stanowczo przekonana. Przeciwną opinię wyraża 44 proc. ankietowanych, w tym 6 proc. ogółu zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Polacy w większości żyją zgodnie z nauczaniem Jana Pawła II.
W wymiarze osobistym deklarowany poziom znajomości nauczania Jana Pawła II jest - zaznacza CBOS - porównywalny z postrzeganym w całym społeczeństwie. 70 proc. badanych przyznaje, że zna treść papieskiego nauczania, w tym 15 proc. stwierdza to w sposób zdecydowany.
Od śmierci Jana Pawła II do roku 2010 odsetek respondentów, którzy twierdzili, że znają treść jego przesłania, systematycznie malał - podkreśla CBOS. W tym samym czasie ponad dwukrotnie wzrosła liczba osób, które deklarowały, że nie znają papieskiego nauczania (z 17 proc. do 39 proc.).
Jednak przy okazji beatyfikacji, a następnie kanonizacji papieża omawiany trend spadkowy uległ dość radykalnemu wyhamowaniu, a wręcz odwróceniu. Według CBOS obecnie odsetek osób deklarujących znajomość papieskiego nauczania jest nadal nieco niższy niż tuż po śmierci Jana Pawła II, ale pozostaje wyraźnie wyższy niż w 2010 roku. W porównaniu z badaniem sprzed roku zmniejszył się odsetek respondentów, którzy przyznają, że nie orientują się w tym, czego nauczał Jan Paweł II (z 30 proc. do 27 proc.).
Według CBOS, osoby, które - we własnej ocenie - kierują się w życiu wskazaniami Jana Pawła II, stanowią obecnie 68 proc. respondentów (o 23 punkty proc. więcej niż w odniesieniu do oceny postępowania większości Polaków).
25 proc. badanych przyznaje, że nie należy do tych, którzy kierują się w życiu wskazaniami Jana Pawła II, podczas gdy w odniesieniu do większości Polaków o postępowaniu niezgodnym z nauczaniem papież przekonanych jest 44 proc. ankietowanych.
Odsetek osób, które w swojej ocenie kierują się życiu wskazaniami Jana Pawła II, zmienia się w ostatnich latach raczej nieznacznie - zaznacza CBOS. Wprawdzie po 2005 roku odnotowany został trend spadkowy w tym zakresie, to jednak po beatyfikacji papieża uległ on wyhamowaniu i w latach 2012-2014 odsetek deklaracji postępowania zgodnego z nauczaniem Jana Pawła II utrzymywał się na poziomie około trzech czwartych ogółu. Obecnie jest nieznacznie niższy niż przed rokiem (spadek o 4 punkty proc.).
Niezmiennie dla niemal wszystkich dorosłych Polaków (95 proc.), od 2014 roku wzrost o 3 punkty proc., Jan Paweł II pozostaje wzorem postępowania, w tym dwie trzecie (65 proc. ogółu, spadek o 2 punkty proc.) nie ma co do tego wątpliwości.
Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 5-11 marca tego roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)
skz/ par/