Centrum Konserwacji Wraków Statków ma być oddane do użytku w kwietniu w 2016 r. w Tczewie. Nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się niespotykany w placówkach muzealnych w Polsce magazyn studyjny, zbuduje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję odbędzie się w poniedziałek po południu.
"Obiekt będzie się składał z dwóch części: przede wszystkim z pomieszczeń, które będą służyć działalności pracowni konserwacji, zajmującej się ochroną zabytków wydobytych z wody jak i rekonstrukcją np. wczesnośredniowiecznych łodzi słowiańskich. Druga część budynku będzie przeznaczona na magazyn studyjny" - powiedział PAP zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Szymon Kulas.
Podkreślił, że magazyn studyjny jest nowym rozwiązaniem w polskim muzealnictwie.
"Pomysł zaczerpnęliśmy z Zachodu. Generalnie, muzea na całym świecie borykają się z trudnościami, gdzie przechowywać swoje zabytki. Magazyn studyjny jest odpowiedzią na ten problem. To, co go różni od zwykłego magazynu, do którego nie wpuszcza się osób postronnych, jest możliwość zwiedzania. W miejscu tym nie tylko będą regały z zabytkami, ale też stanowiska interaktywne, dzięki którym zwiedzający będą mogli się dowiedzieć o procesach konserwacji i prowadzonych badaniach podwodnych" - wyjaśnił Kulas.
Pracownia konserwatorska w nowym budynku będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, w tym m.in. skaner 3D oraz mobilny aparat rentgenowski.
Centrum Konserwacji Wraków Statków powstanie na obrzeżach tczewskiego Starego Miasta, obok będącego filią Narodowego Muzeum Morskiego Muzeum Wisły. Dotychczasowe prace konserwatorskie zabytków w Tczewie prowadzone były na terenie hal magazynowych po byłej fabryce. Niespełniający już odpowiednich standardów technicznych obiekt został rozebrany i na tym samym miejscu powstanie nowe centrum. Narodowe Muzeum Morskie prowadzi też prace konserwatorskie w swojej głównej siedzibie w Gdańsku.
Budynek o powierzchni ok. 2 tysięcy metrów kwadratowych, będzie miał długość 49 metrów, szerokość niecałe 43 metry, a wysokość 12 metrów.
Koszt budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków wyniesie ponad 27 mln zł, z czego 85 proc. to dotacja z funduszy norweskich i funduszy EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), resztę sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
rop/ mhr/