17.09.2009 Białystok (PAP) - Ponad 700 różnych wydawnictw: książek, czasopism, płyt i kaset dotyczących historii Polski na uchodźstwie, polskiej polityki okresu wojennego i powojennego przekazał w czwartek Bibliotece Uniwersytetu w Białymstoku ostatni prezydent RP na uchodźstwie, honorowy obywatel Białegostoku i Podlasia Ryszard Kaczorowski. To pierwszy dar prezydenta dla tej biblioteki. Wcześniej prezydent przekazywał swoje zbiory innym uczelniom. Jak sam powiedział, przekazał dotąd około 4 tys. książek.
Prezydent Kaczorowski zaznaczył podczas uroczystości przekazania, że wszystkie pozostałe zbiory, jakie są jeszcze w jego posiadaniu, też trafią do Białegostoku. Są to głównie publikacje podpisane przez ich autorów, które dostawał przy różnych okazjach.
Wśród przekazanych zbiorów (710 woluminów) są książki, wydawnictwa, płyty, albumy, dokumenty źródłowe z różnych uroczystości, obchodów, w których uczestniczył prezydent Kaczorowski, ale też zdjęcia, plakaty, afisze dotyczące życia Polaków poza granicami Polski, głównie w Londynie, wydawnictwa z lat 40. ubiegłego wieku pochodzące z oficyn londyńskich i włoskich - poinformowała dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku im. Jerzego Giedroycia Halina Brzezińska-Stec.
Zbiór jest na razie jedynie zewidencjonowany, będzie dopiero szczegółowo przeglądany. Wiadomo, że są w nim na przykład nagrania rozmów prezydenta Kaczorowskiego z Lechem Wałęsą.
Już w październiku mieszkańcy Białegostoku będą mogli oglądać zbiory na specjalnej wystawie. Najcenniejsze z nich trafią do zbiorów specjalnych. Wszystkie będą w księgozbiorze, część zostanie zeskanowana i udostępniona w bibliotece cyfrowej. Wszystkie będą ostemplowane okolicznościową pieczęcią, która informuje, że są darem od prezydenta Kaczorowskiego. Zbiory będą udostępnianie m.in. do badań naukowych, ale też będą mogli z nich korzystać studenci historii czy nauk politycznych.
Biblioteka Uniwersytetu w Białymstoku ma w swoich zbiorach około 900 tys. woluminów. Prezydent Kaczorowski był - jak wspomniano w czwartek - honorowym przewodniczącym komitetu jej budowy, brał udział we wmurowaniu kamienia węgielnego pod jej budowę, był jedną z pierwszych osób, która ją odwiedziła. Prezydent Kaczorowski podkreślał w czwartek ważną rolę uniwersytetu w życiu i historii Białegostoku. "Myślę, że uniwersytet to wielki dar dla tego miasta i należy go wspierać tak jak się tylko uda" - mówił ostatni prezydent RP na uchodźstwie.
Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada w 1919 roku w Białymstoku, gdzie ukończył szkołę handlową i działał w harcerstwie. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1939 roku tworzył Szare Szeregi, pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego.
Za działalność konspiracyjną w ZHP w czasie okupacji sowieckiej sąd w Mińsku skazał go w 1940 roku na karę śmierci przez rozstrzelanie. W celi spędził 100 dni. Wyrok zamieniono na 10 lat łagru. W 1947 roku osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego.
W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta RP w grudniu 1990 roku, Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej.(PAP)
kow/ ls/ gma/