Europa i świat 1918-1939

26.10.2018

Czescy posłowie: 100-lecie Czechosłowacji powinno wzmocnić dumę narodową

Czescy posłowie przyjęli w piątek deklarację w 100. rocznicę powstania Czechosłowacji; głosi ona m.in. że demokratyczny charakter państwa, który leżał u jej powstania, traktują jako kamień węgielny współczesnej Republiki Czeskiej.

Izba Poselska, niższa izba parlamentu Republiki Czeskiej, uchwaliła, że uznaje dziedzictwo 28 października 1918 roku (dzień powstania Czechosłowacji) i zakończone sukcesem wysiłki przedstawicieli kraju prowadzące do powstania samodzielnej Republiki Czechosłowackiej. Posłowie w deklaracji proponują, żeby setna rocznica stała się okazją do wzmocnienia dumy narodowej i podkreślenia faktu, że Republika Czeska należy do państw, które odniosły największy sukces.

Tekst deklaracji został przyjęty jednomyślnie. Wcześniejsza debata poselska, w której głos zabrało tylko po jednym przedstawicielu z każdej partii, potwierdziła, że historia sprzed stu nie dzieli współczesnych Czechów. Wskazywano na wartości, które towarzyszyły nowemu państwu – humanizm, wolności obywatelskie, demokracje - uosabiane według posłów przez pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomasz G. Masaryka.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ bjn/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL