Polska po 1989 roku

15.02.2019 aktualizacja 16.02.2019

Czuwanie przy trumnie Jana Olszewskiego w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej

Czuwanie i modlitwy przy trumnie z ciałem byłego premiera w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński Czuwanie i modlitwy przy trumnie z ciałem byłego premiera w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Fot. PAP/J. Kamiński

Trumna z ciałem b. premiera Jana Olszewskiego stanęła w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście, gdzie odbędą się nocne czuwanie i modlitwy. Byłego premiera odprowadził z KPRM kondukt z honorami wojskowymi. Kroczyli w nim przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

Fotografie

W kondukcie szli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Beata Szydło oraz rodzina zmarłego.

Konduktowi towarzyszyły szwadron kawalerii Wojska Polskiego i orkiestra wojskowa.

Wzdłuż ulic, którymi prowadziła trasa konduktu, ustawiali się warszawiacy, którzy chcieli pożegnać premiera Olszewskiego.

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji. Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie uroczystości się zakończą.

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.(PAP)

autorka: Agata Szwedowicz

aszw/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL