Polityka historyczna w działaniach instytucji państwowych oraz polityka edukacji historycznej – to tematy debaty, która rozpoczęła się w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród panelistów są m.in. historyk prof. Henryk Samsonowicz i dr Paweł Ukielski z Muzeum Powstania Warszawskiego.
W ramach pierwszego panelu zaproszeni eksperci będą analizować, jak wyglądały polityki historyczne w wydaniu kolejnych rządów po 1989 roku, łącznie z tą polityką historyczną, która prowadzona jest teraz – powiedział PAP Michał Kwilecki ze Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, które wraz z Zamkiem Królewskim jest organizatorami debaty.
„Paneliści przedstawią także polityki historyczne różnych instytucji państwowych, np. Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Powstania Warszawskiego” – zapowiedział. „Będą także dyskutować, czy polityka historyczna jest w ogóle potrzebna i jeśli tak, to dlaczego” – dodał.
Jak mówił Kwilecki, polskie doświadczenia w zakresie prowadzenia polityki historycznej podczas debaty zostaną skonfrontowane z brytyjskimi. „Tam nie ma oficjalnej polityki historycznej, dlatego będziemy rozmawiać, dlaczego u Brytyjczyków takiej potrzeby nie ma” – skomentował. „My, Polacy, mieliśmy przecież inne uwarunkowania polityczne i historyczne” – zaznaczył.
W pierwszej części dyskusji moderowanej przez red. Macieja Zakrockiego z TVP Historia wezmą udział: pełnomocniczka dyrektora Muzeum Historii Polski Lena Dąbkowska-Cichocka, dyrektor Instytutu Historii Polski Polskiej Akademii Nauk prof. Wojciech Kriegseisen, były rektor Uniwersytetu Warszawskiego i były minister nauki prof. Henryk Samsonowicz oraz wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski.
Druga część spotkania zajmie się polityką edukacji historycznej od 1989 roku do dzisiaj. Eksperci będą analizować, jak do tej pory ona wyglądała i jak powinna wyglądać. „Naszym gościem będzie prof. Richard Butterwick-Pawlikowski ze Szkoły Studiów Wschodnio-Europejskich Uniwersytetu Londyńskiego i Kolegium Europejskiego w Natolinie. Przedstawi nam wizję z zewnątrz, abyśmy mogli porównać polską i brytyjską politykę edukacji historycznej” – skomentował Kwilecki.
„Ta debata zapewne nie rozwiąże wszystkich problemów i nie poruszy wszystkich tematów, ale myślę, że będzie ważna i przede wszystkim – gorąca” – podkreślił. W debacie o polityce edukacji historycznej – moderowanej przez dra Hieronima Grali z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego – będą uczestniczyć m.in. dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, były wiceminister edukacji narodowej dr Krzysztof Stanowski oraz nauczyciel akademicki i dziennikarz radia TOK FM red. Jan Wróbel.(PAP)
oma/ mhr/