Polska po 1989 roku

26.06.2019

Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych uroczyście nadano imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego

Dowództwu Operacyjnemu Rodzaju Sił Zbrojnych w środę, w dniu jego święta, nadano imię gen. Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Podczas uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił żołnierzy, że nie będzie niekorzystnych zmian w systemie emerytalnym Wojska Polskiego.

Na warszawskim pl. Piłsudskiego odbył się uroczysty apel z okazji święta Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych (DO RSZ), które w tym roku obchodzi jubileusz 15. rocznicy utworzenia. Ponadto DO RSZ uroczyście nadano imię gen. Kwiatkowskiego. Błaszczak podpisał i opublikował na stronach resortu decyzję ws. nadania imienia patrona Dowództwu 10 kwietnia, w 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W środę Dowództwo Operacyjne po raz pierwszy wystąpiło pod nową nazwą.

W uroczyści na pl. Piłsudskiego wziął też udział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, szef BBN Paweł Soloch, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski, rodzina generała Kwiatkowskiego, przedstawiciele Sejmu i Senatu, biskup polowy Wojska Polskiego gen. brygady Józef Guzdek.

Błaszczak powiedział, że rola Dowództwa Operacyjnego jest niezwykle istotna, jeżeli chodzi o zobowiązania sojusznicze Polski i aktywność międzynarodową polskiego wojska, ponieważ Dowództwo organizowało udział polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Podkreślił, że odwiedzając naszych żołnierzy w Afganistanie czy Kosowie był pod wrażeniem ich profesjonalizmu.

Dodał, że patron Dowództwa - gen. Kwiatkowski - "stracił swe życie na służbie". "10 kwietnia 2010 roku polska delegacja przecież udawała się do miejsca, które jest miejscem świętym dla każdego z Polaków, żeby oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie zamordowani w 1940 roku przez sowieckiego okupanta" - powiedział Błaszczak.

Zapewnił też żołnierzy, że nie będzie niekorzystnych zmian w systemie emerytalnym Wojska Polskiego. "Pojawiają się plotki, insynuacje, że miałby rzekomo ulec zmianie system socjalny i emerytalny żołnierzy WP. Chce was zapewnić z tego miejsca (...) i w dzisiejszym szczególnym dniu, że póki jestem ministrem obrony narodowej, póty system emerytalny i system socjalny Wojska Polskiego nie ulegnie niekorzystnym zmianom. Gwarantuję to państwu" - oświadczył szef MON. Jak jednocześnie dodał, nie oznacza to, iż system ten nie może ulec zmianom korzystnym.

Gen. Piotrowski przypomniał, że Dowództwo Operacyjnej rozpoczęło swoją działalność 15 lat, czy1i 1 lipca 2004 roku, następnie w 2007 roku zostało ono przekształcone w Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Pod tą nazwą funkcjonowało do 2014 roku, kiedy powołano Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Piotrowski dodał, że DO RSZ to "szczególny zespół ludzi pozostających w ciągłej gotowości i zdolności, posiadający narzędzia do ochrony zdrowia, życia i bezpieczeństwa obywateli w kraju oraz poza jego granicami".

Piotrowski przypomniał, że gen. Kwiatkowski był dowódcą operacyjnym w latach 2007-2010. "Był jednym z najbardziej doświadczonych dowódców posiadających wysoki autorytet wśród żołnierzy jak również dowódców struktury dowodzenia NATO" - podkreślił.

Paweł Soloch w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy podziękował weteranom misji zagranicznych oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że patronem Dowództwa Operacyjnego został gen. Kwiatkowski. Szef BBN podkreślił, że Kwiatkowski pełnił służbę przez ponad 40 lat i jest postacią symboliczną.

Córka gen. Kwiatkowskiego - Kamila Kwiatkowska - podkreśliła, że już od dziewięciu lat wspomina ojca. "Był naprawdę kochającym mężem i wspaniałym, niezastąpionym tatą" - podkreśliła. Dodał, że jej ojciec wybrał zawód żołnierza będąc bardzo młodym człowiekiem, a ten zawód stał się jego pasją i miłością. "Armia była jego drugą żoną i trzecią córką" - powiedziała.

Gen. Bronisław Kwiatkowski był oficerem wojsk pancernych i powietrznodesantowych, jednym z najbardziej doświadczonych polskich dowódców. W lipcu 2003 r., jako jeden z najbardziej doświadczonych oficerów objął stanowisko Zastępcy Dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centralno-Południowej w Iraku. W maju 2004 r., decyzją Ministra Obrony Narodowej, gen. Kwiatkowski został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy.

Od lutego 2005 r. został ponownie skierowany do Iraku, tym razem już przez Dowództwo Traktatu Północnoatlantyckiego na stanowisko Szefa Szkolenia Armii Irackiej w Bagdadzie. W sierpniu 2005 r. po powrocie z Iraku został awansowany na stopień generała dywizji i wyznaczony na zastępcę dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie.

W lipcu 2006 r. po raz trzeci wyjechał do Iraku tym razem jako Dowódca VII Zmiany Wielonarodowej Dywizji Centrum Południe. W sierpniu tego roku decyzją MON został uhonorowany wpisem do Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej za udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych oraz zaangażowanie w proces szkolenia w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W uznaniu zasług oraz bohaterstwa 11 listopada 2006 r. został odznaczony najwyższym współczesnym odznaczeniem – Krzyżem Komandorskim Orderu Wojskowego – z numerem 001. Jako najbardziej doświadczony polski generał w działaniach bojowych w dniu 20 kwietnia 2007 r. został wyznaczony na Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych, a 3 maja 2007 r. mianowany na stopień generał broni.

Zginął w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Pozostawił żonę i dwie córki. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL