Na rynku ukazał się dodruk „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” – wydawnictwa przygotowanego na stulecie wybuchu zwycięskiego zrywu. Pierwszy tysiąc egzemplarzy rozszedł się w kilka dni.
Książka pod redakcją Janusza Karwata i Marka Rezlera miała swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku. W grudniu publikacja trafiła do sprzedaży i błyskawicznie się rozeszła.
Jak poinformował PAP rzecznik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu Wojciech Biedak, dodruk obejmuje 1 tys. egzemplarzy. Nie wiadomo, jak długo książka będzie dostępna do sprzedaży, bo zainteresowanie publikacją cały czas jest duże.
"W ciągu dwóch pierwszych dni zamówienia ze strony hurtowni i księgarń, a także zakupy indywidualne w Wydawnictwie i w sklepie internetowym Wydawnictwa WBPiCAK, to mniej więcej połowa dodruku" – podał Wojciech Biedak.
W "Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919", na ponad 500 stronach formatu albumowego znalazło się ponad 700 haseł, biogramów i artykułów problemowych. Uzupełnia je ponad 130 zdjęć i lustracji oraz ponad 50 map, szkiców i schematów. W pracach nad powstaniem publikacji uczestniczyło ok. 50 autorów artykułów i haseł.
Inicjator encyklopedii i współautor dzieła Marek Rezler przyznał, że zainteresowanie publikacją to kolejny dowód na to, że taka encyklopedia była potrzebna i powinna powstać już lata temu.
"To zainteresowanie naszą książką nie jest dla mnie zaskoczeniem – Wielkopolanie są bardzo żywo związani z tradycją powstania wielkopolskiego. Także do mnie trafiają pytania z całego kraju, gdzie można nabyć naszą encyklopedię” - powiedział.
Rezler zastrzegł, że publikacja zawiera najbardziej aktualny stan wiedzy o powstaniu wielkopolskim, ale stanowi jedynie podsumowanie pewnego etapu badań. "Są archiwalia, które wciąż nie zostały zbadane. Kolejna encyklopedia – jeżeli by powstawała - powinna uwzględniać efekty kwerend, które należałoby przeprowadzić w archiwach francuskich, brytyjskich, niemieckich. Archiwalia niemieckie były metodycznie analizowane pod kątem powstania wielkopolskiego pół wieku temu. Archiwalia brytyjskie i francuskie do tej pory nie zostały ruszone – nie mówiąc o amerykańskich" – powiedział.
Encyklopedia powstała dzięki środkom wielkopolskiego samorządu, który wsparł przedsięwzięcie kwotą ponad 440 tys. zł.
Z zainteresowania publikacją cieszy się marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Jak podkreślił, nie ma wątpliwości, że "to nieostatni dodruk tej tak pięknej, ważnej i potrzebnej encyklopedii". "Z ogromną satysfakcją obserwuję jak bardzo – już nie tylko Wielkopolanie – pytają o nią, szukają w księgarniach i wydawnictwie. Jestem zadowolony z ogromnego zainteresowania tą publikacją. Bo to znaczy, że po całej Polsce rozchodzi się wiedza o naszym powstaniu, o jego historii, no i naszej dumie z powstańców i ich zwycięskiej walki o polskość Wielkopolski. O to nam chodziło” - powiedział.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/