Król Belgów Albert II oznaczył dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra M.A.Cywińskiego Orderem Korony w uznaniu zasług dla zachowania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, oddanie wartościom europejskim oraz doskonałą współpracę z władzami Belgii.
Wyróżnienie wręczył w czwartek dyrektorowi Muzeum ambasador Belgii w Warszawie Raoul Delcorde. „Jest pan oddany Polsce, Unii Europejskiej oraz upamiętnianiu tego najbardziej symbolicznego miejsca Holokaustu, jakim jest obóz eksterminacji Auschwitz-Birkenau” – mówił dyplomata podczas uroczystości.
Raoul Delcorde przypomniał, że w ubiegłym roku Muzeum Auschwitz odwiedziło ponad 1,4 mln osób. „Sprawą dużej wagi jest obecnie umożliwienie jak największej liczbie osób zwiedzenie Auschwitz” – mówił.
Ambasador, dekorując dyrektora Muzeum Auschwitz, zacytował słowa wypowiedziane przez Cywińskiego: „Przybyć do Auschwitz, to więcej niż posiąść wiedzę o wydarzeniach, które miały miejsce przed laty. W Muzeum, przenikniętym autentyzmem, możemy liczyć na więcej: głębszą refleksję i pełniejsze zrozumienie. Pomiędzy wieżami strażniczymi i ogrodzeniem, przy rampie i ruinach komór i krematoriów, w lasku brzozowym i w cieniu baraków, przeżywamy nasze własne doświadczenie Auschwitz. Doświadczenie miejsca, w którym przebywamy”.
Zdaniem dyplomaty Cywiński, który jest również prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau, zdaje sobie sprawę, że dbałość o zachowanie dla przyszłych pokoleń byłego niemieckiego obozu Auschwitz jest sprawą najwyższej wagi. „Było zatem konieczne zainicjowanie kampanii na rzecz gromadzenia finansów, na poziomie rządowym, celem zebrania wystarczająco dużo pieniędzy na pokrycie kosztów konserwacji Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na przestrzeni kilku lat, potrafił pan wypełnić misję Fundacji. Cieszę się, że rząd Belgii postanowił przyznać Fundacji pół miliona euro, z których 250 tysięcy już wypłaconych” – powiedział.
Cywiński po dekoracji dziękował przede wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie funduszu wieczystego Fundacji, a także konserwatorom, którzy opracowali założenia planu konserwacji Miejsca Pamięci. „Otwieramy dziś zupełnie nowy rozdział w europejskim i światowym rozumieniu Zagłady. Razem chronimy tak bardzo wymowny autentyzm jedynego spośród wielkich niemieckich nazistowskich ośrodków śmierci, którego czytelność zachowała się do dziś. Wymowa tego Miejsca Pamięci jest dziś tym, co uzupełnia świadectwa i relacje pokolenia świadków i ocalałych” – mówił.
Dyrektor zadedykował uroczystość młodym Belgom: Yuorze Livschitzowi, Robertowi Maistriauowi i Jeanowi Franklemonowi, którzy 19 kwietnia 1943 roku, przy pomocy czerwonej latarki i pistoletu, zatrzymali transport Żydów belgijskich, jadący do Auschwitz. Otworzyli jeden z wagonów i wyzwolili 17 Żydów. Był to jedyny przypadek, gdy zaatakowany został transport zmierzający do obozu śmierci.
Piotr M.A. Cywiński ma 40 lat. Jest historykiem. Uczestniczy w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko-żydowskim. Od roku 2000 jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W 2006 roku został dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Order Korony Królestwa Belgii jest jednym z najwyższych odznaczeń belgijskich. Jest nadawany dekretem królewskim w uznaniu za osiągnięcia m.in. artystyczne, literackie lub naukowe.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się głównie miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.
Żydzi belgijscy trafiali do Auschwitz przez obóz zbiorczy w Mechelen, który Niemcy stworzyli w 1942 roku. Od sierpnia 1942 roku do lipca 1944 roku wywieziono z niego do obozów śmierci około 25 tysięcy Żydów. Do Belgii wróciło około 1,3 tys. osób.
Celem Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zgromadzenie 120 mln euro. Zyski od tej kwoty mają dać finansowe bezpieczeństwa planu konserwacji. Według muzealników roczne koszty niezbędnych działań wyniosą od 3,6 do 5,5 miliona euro. (PAP)
szf/ abe/