Epoka nowożytna

21.10.2011 aktualizacja 14.07.2016

"Dziennik Polski": Wiedeński pomnik dla króla

Krakowscy bracia kurkowi i członkowie Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego chcą postawić w Wiedniu pomnik Jana III Sobieskiego – informuje "Dziennik Polski".

Obecnie w Wiedniu wielki sukces wojsk polskich w 1683 r. upamiętnia jedynie skromna tablica w kościele na Kahlenbergu. "Wiekopomne zwycięstwo nad Turkami, które pozwoliło zachować Europie tożsamość, zasługuje naszym zdaniem na trwałą pamięć" – mówi Sylwester Marynowicz, jeden z inicjatorów budowy pomnika.

Sylwester Marynowicz: "Wiekopomne zwycięstwo nad Turkami, które pozwoliło zachować Europie tożsamość, zasługuje naszym zdaniem na trwałą pamięć".

Pomysłodawcy oczekują na przychylność Polonii austriackiej. Powodzenie przedsięwzięcia zależeć będzie jednak także od efektów rozmów pomiędzy obu państwami i dlatego zamierzają zwrócić się o honorowy patronat nad inicjatywą do prezydenta Bronisława Komorowskiego.

"Koszt budowy pomnika oceniamy na ok. 1,5 mln złotych. Jego ostateczną formę chcielibyśmy uzyskać w efekcie konkursu rzeźbiarskiego. Spodziewamy się, że odzew będzie szeroki i na krakowską inicjatywę odpowie wiele osób, którym bliskie są tradycje polskiego oręża" – podkreśla Stanisław Franczak, prezes Stowarzyszania Twórczego Artystyczno-Literackiego.(PAP)

tpo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL