Europa i świat po 1989 roku

04.12.2017

Elżbieta Rafalska odebrała Krzyż Średni Orderu Węgierskiego

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska odebrała w poniedziałek Krzyż Średni Orderu Węgierskiego. Odznaczenie zostało nadane przez prezydenta Węgier Janosa Adera. To jedno z najwyższych węgierskich odznaczeń państwowych, jakie może otrzymać cudzoziemiec.

Krzyż Średni Orderu Węgierskiego został przyznany Elżbiecie Rafalskiej w dowód uznania za działalność na rzecz umacniania i rozwój relacji węgiersko-polskich w obszarze polityki rodzinnej i społecznej. Odznaczenie wręczyła w poniedziałek w ambasadzie Węgier sekretarz stanu ds. rodziny i młodzieży w Ministerstwie Zasobów Ludzkich Węgier Katalin Novak.

"Naszym zadaniem nie jest to, żebyśmy oceniali panią minister, my możemy tylko chylić czoła, ukłonić się, wyrazić szacunek i wdzięczność za wszystko, co pani minister robi. Mówi się teraz, że Europa jest kontynentem pustych kolebek. Tyczy się to i Węgier, i Polski. Po prostu nie rodzi się tak dużo dzieci, żebyśmy mogli przetrwać. Naszym zadaniem jest postawić pytanie, dlaczego tak się dzieje" - mówiła Katalin Novak.

Węgierska wiceminister podkreśliła, że Polacy i Węgrzy zgadzają, że rodzina jest fundamentem społeczności. "Pracujemy nad tym, żeby uczynić tę rodzinę jak najsilniejszą. Pani minister w rządzie polskim otrzymała takie właśnie zadanie, by każdego dnia pracować na rzecz rodziny i widzimy tego efekty" - dodała Novak.

Zaznaczyła również, że Polska jest dla Węgier "świetnym sojusznikiem", minister Rafalską zaś od pierwszej chwili traktuje jako przyjaciela.

"Bardzo dziękuję polskiemu rządowi; Elżbieto, tobie szczególnie dziękuje za to, że stoicie obok nas w tej ciężkiej walce, którą teraz musimy toczyć w Europie. I życzę nam wszystkim, żebyśmy jak najdłużej zdołali ramię w ramię walczyć w tej walce, i w miarę możliwości po stronie rządowej" - mówiła węgierska wiceminister.

Elżbieta Rafalska przypomniała, że to Węgry są dla Polski punktem odniesienia i narodem, który w "europejskiej polityce rodzinnej pierwszy przetarł szlaki pewnej odrębności tej polityki, polityki rodzinnej opartej o wartości, o fundament, o tożsamość".

Rafalska zaznaczyła, że kontakty pomiędzy Polską a Węgrami nie ograniczają się jedynie do polityki rodzinnej. Przypomniała także o współpracy w Grupie Wyszehradzkiej. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL